Sezon na smog. Na Śląsku już od stycznia zakażą "kopciuchów". "Posypią się mandaty"

Nadchodzi zima, a z nią sezon na dławiące powietrze w wielu miejscach w kraju. Nastarsze piece, tak zwane kopciuchy trzeba jak najszybciej wymienić - na Mazowszu jest na to jeszcze nieco ponad rok, ale na Śląsku zakaz ich stosowania wchodzi w życie za kilkadziesiąt dni. Lokalne władze zapowiadają, że będą twardo stosować prawo - mówił w Gazeta.pl Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

Więcej takich artykułów na stronie Gazeta.pl. 

Im dalej w jesień, tym częściej trafiają się zimne wieczorny i noce z przymrozkami. Sezon jesienno-zimowy, czyli sezon grzewczy, to w Polsce też sezon na smog.

Smog wraca 

W niedzielę 17 października rano smog bardzo słabą jakość powietrza widać było w Małopolsce i na Śląsku, choć w tym roku zdarzały się już dużo słabsze "smogowe" momenty (jak 10 października, co widać na zamieszczonym niżej tweecie). Niestety, w naszym kraju to, czy zimą będziemy mogli oddychać w miarę czystym powietrzem, zależy często po prostu od pogody - im mroźniej i bardziej bezwietrznie, tym jest gorzej. 

Smog w Polsce. 17 października, godz. 7:30Smog w Polsce. 17 października, godz. 7:30 Źródło: airly.org

Śląsk przetestuje kary 

Lokalne władze wprowadzają ustawy antysmogowe, na mocy których palenie w piecach najstarszych, najniższej klasy, będzie zakazane. Taki zakaz wejdzie w życie na przykład na Mazowszu i w Małopolsce od 2023 roku. Jako pierwsze województwo zakaz przetestuje jednak Śląsk, gdzie zacznie on obowiązywać już za kilkadziesiąt dni, od stycznia 2022 roku. A na przykład prezydent Rybnika już zapowiedział, że będą kontrole i kary. 

- To będzie taki poligon, sprawdzenie, jak sobie województwo sprawdziło, ale też jak sobie radzą władze lokalne - mówił w Gazeta.pl Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. - Posypią się mandaty, to jest pewne - dodawał: 

Zobacz wideo Piotr Siergiej: Za 15 miesięcy na Śląsku będzie kara za posiadanie "kopciucha"

Na wymianę pieców wielu Polakom zostało niewiele czasu, tymczasem są regiony, w których idzie to bardzo opornie. Dlaczego mieszkańcy na przykład Warszawy nie spieszą się z wymianą, choć dopłaty są w tym mieście zapewne najwyższe w Polsce. Ile można dostać na wymianę pieca i skąd czerpać informacje na ten temat? Oraz co z zanieczyszczeniami generowanymi przez samochody? Posłuchaj całej rozmowy z Piotrem Siergiejem:

Nadchodzi sezon na smog. Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego w Zielonym Poranku Gazeta.pl Warszawa polską stolicą smogu? Wymiana "kopciuchów" idzie jak po grudzie

Więcej o: