W marcu 2016 roku naukowcy z Japonii opublikowali niezwykłe odkrycie. Według przeprowadzonych przez Ryoga Fujiwarę, Rikako Sanukę, Hiroharu Ajirę, Toshiaki Fukuię i Shosuke Yoshidę badań, bakteria Ideonella skaiensis była w stanie wykształcić zdolność rozkładania lub "jedzenia" plastiku - donosi magazyn "Forbes". Zapoczątkowało to szereg kolejnych testów oraz odkryć.
Więcej odkryć naukowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
W opublikowanym niedawno w "Scientific Reports" badaniu, naukowcy z Instytutu Nauki i Technologii Nara ujawnili, że odkryta już wcześniej bakteria jest nie tylko zdolna do degradacji trudnych w recyklingu materiałów PET, ale również może tworzyć bardziej przyjazne tworzywa biodegradowalne.
- Niektóre bakterie zawierają enzymy niezbędne do degradacji PET, najbardziej problematycznego tworzywa sztucznego - wyjaśnia w raporcie dla "SR" starszy autor, Shosuke Yoshida. - Nasze badania wykazały, że bakteria Ideonella sakaiensis przekształca PET w poli(trihydroksymaślan) (PHB), rodzaj tworzywa poli(hydroksyalkanianowego) (PHA), który jest biodegradowalny - kontynuuje.
Zdaniem japońskich naukowców to obiecujące odkrycie, które może mieć przełomowe znaczenie w walce z zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi. Wcześniejsze badania dowiodły, że bakteria Idonella sakaiensis była w stanie "spożywać" tworzywo PET, ale zajmowało jej to zbyt wiele czasu, by w pełni zredukować dziesiątki milionów ton śmieci gromadzących się na planecie. Stworzenie w pełni biodegradowalnego plastiku może być jednym z najbardziej niezwykłych odkryć minionych lat.
PET, czyli tworzywa sztuczne z poli(tereftalanu etylenu) są stosowane na szeroką skalę na całym świecie. Stosuje się je w produkcji m.in. odzieży, butelek jednorazowych, czy opakowań do żywności. Ich czas rozkładu zajmuje setki lat, co ma negatywny wpływ na środowisko. Zanieczyszczenie plastikiem obecnie przekroczyło możliwe do opanowania normy. Skutki dla ekosystemu stają coraz poważniejsze, co ma wpływ na przyrodę oraz życie ludzkie.