Mimo hejtu i represji walczą o przyszłość. Zobacz film o polskich aktywistach klimatycznych

Wyszli z lekcji, by protestować w najważniejszyej sprawie - przyszłości swojej i wszystkich innych. A czasem młodzi aktywiści klimatyczni w Polsce napotkali hejt, przemoc i represje ze strony państwa. Ale jednocześnie zachowują nadzieję i budują oddolnych ruch. Ich historie pokazuje nowy film dokumentalny "Nadzieja umiera ostatnia". Jest już dostępny za darmo w serwisie youtube.com - znajeisz go też w poniższym artykule.

W sobotę o 10:00 w serwisie youtube.com swoją premierę miał film "Nadzieja umiera ostatnia" Jonathana Ramseya.

W dokumencie aktywistki i aktywiści klimatyczni z Polski opowiadają o tym, jak zaangażowali się w strajki klimatyczne i jak budują oddolne ruchy w różnych częściach Polski. Jak podkreśla reżyser, działacze na rzecz klimatu są nie tylko w Warszawie, ale też innych, często mniejszych miastach, gdzie protestować jest trudniej.

Rozpędzający się ruch młodzieżowych strajków klimatycznych napotkał w ubiegłym roku poważną przeszkodę - pandemia uniemożliwiła masowe protesty, które były jedną z podstaw jego działania. Co więcej, aktywiści spotkali się z przemocą podczas protestów na wiecach wyborczych Andrzeja Dudy, a niektórzy - z represjami jak groźby spraw przed sądem za protestowanie.  

Zobacz film: 

 

"W tym kraju jest za dużo hejtu"

Jonathan L. Ramsey pochodzi z Chicago i mieszka w Polsce od ponad 10 lat. To jego drugi film opowiadający historię związaną ze zmianami klimatu. Pierwszy - "Można panikować" - przedstawił postać prof. Szymona Malinowskiego, jednego z najbardziej znanych polskich klimatologów.

- Kiedy robiłem film 'Można panikować' o prof. Szymonie Malinowskim, to miałem pomysł, aby było dwóch bohaterów. Z jednej strony klimatolog, z drugiej zaś nastoletnia dziewczyna, która zaczyna być aktywistką. Okazało się, że prof. Malinowski był na tyle ciekawą osobą, że chciałem robić film tylko o nim - powiedział reżyser w Zielonym Poranku Gazeta.pl

. - Nie chciałem jednak nakręcić filmu, w którym będzie polska Greta Thunberg, bo wszystkie uwagi byłyby tylko do niej kierowane. W tym kraju jest za dużo hejtu. Za dużo dla jednej osoby. Nie można też byłoby pokazać całego ruchu, jakim jest "Młodzieżowy Strajk Klimatyczny". Chciałem więc, aby film był podróżą przez różne regiony Polski i każdy region miał swojego głównego bohatera - stwierdził.

Zobacz rozmowę z reżyserem filmu "Nadzieja umiera ostatnia":

Zobacz wideo Jonathan L. Ramsey gościem Zielonego Poranka Gazeta.pl

Więcej wiadomości o klimacie i środowisku znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: