Naukowcy o "płocie Błaszczaka": Może skutkować usunięciem Puszczy Białowieskiej z listy UNESCO

Rada Naukowa Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży wystosowała oświadczenie w sprawie kryzysu migracyjnego na polsko-białoruskiej granicy. Zdaniem naukowców budowa płotu granicznego może nieść za sobą wiele negatywnych skutków.
Zobacz wideo Jak ma wyglądać mur? Ociepa: Decyzja jeszcze nie zapadła

Rada Naukowa Instytutu Biologii Ssaków PAN podkreśliła, że czuje się w obowiązku zająć stanowisko w sprawie kryzysu migracyjnego i podejmowanych w związku z nim działań. W czwartek 14 października Sejm uchwalił specustawę ws. budowy muru na granicy Polski z Białorusią. Ma to być wysoka i solidna zapora, której koszt przekroczy półtora miliarda złotych.

Protest Matki Na Granicy przed siedzibą Straży Granicznej z udziałem Jolanty Kwaśniewskiej i Anny KomorowskiejPierwsze damy na granicy: Nie zgadzamy się na nieludzkie traktowanie dzieci [ZDJĘCIA]

Naukowcy PAN o kryzysie na polsko-białoruskiej granicy 

Naukowcy przychylili się do apelu o natychmiastowe objęcie migrantów opieką humanitarną i umożliwienie organizacjom pomocowym oraz służbom medycznym działań. "Powtarzamy za tymi apelami, że choć sytuacja jest wynikiem prowokacji bezwzględnego dyktatora, nie zmniejsza to cierpienia jej ofiar. Nie zdejmuje też z nas moralnego obowiązku niesienia pomocy" - napisali naukowcy w oświadczeniu.

Więcej na temat sytuacji na polsko-białoruskiej granicy przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Drut żyletkowy na granicy Polski i BiałorusiProf. Kowalczyk o drucie na granicy: Śmiertelna pułapka dla zwierząt

Przyrodnicy przestrzegają przed budową płotu na granicy. "Stanie się śmiertelną pułapką"

Przyrodnicy odnieśli się także do działań podejmowanych na granicy przez rząd. Ich zdaniem budowa płotu przyniesie nieodwracalne skutki dla przyrody północno-wschodniej Polski. Ucierpi na nim ekosystem Puszczy Białowieskiej, ponieważ bariera graniczna uniemożliwi zwierzętom migracje i przepływ genów rzadkich i chronionych gatunków. "Stanie się śmiertelną pułapką dla zwierząt próbujących ją sforsować i zagrożeniem dla przetrwania izolowanych populacji" - czytamy w oświadczeniu.

Ale jak zwracają uwagę naukowcy, wzniesienie płotu może pociągnąć za sobą także usunięcie Puszczy Białowieskiej z listy światowego dziedzictwa UNESCO. Przyrodnicy apelują więc o zaniechanie budowy bariery granicznej lub "rozważenie środków łagodzących jej negatywne oddziaływanie na zwierzęta". "Nawet najwyższe płoty nie rozwiążą kryzysu na granicy z Białorusią, natomiast staną się trwałą barierą dzielącą kraje, ludzi i dziką przyrodę" - podkreśla Rada Naukowa IBS PAN.

Więcej o: