W Kaliszu miasto wprowadzili już liczne projekty wspierające zazielenianie miasta - donosi portal kalisz24.info. Miejscy radni przegłosowali właśnie jeden z nich.
Projekt uchwały, którą przegłosowano, zakłada, że od 1 stycznia 2022 roku mieszkańcy Kalisza, którzy posadzili na dachu rośliny wieloletnie, zapewniając im wielosezonową wegetację, lub posiadają co najmniej jedną ścianę budynku porośniętą pnączami, których korzenie znajdują się w ziemi, bądź utworzyli instalację z ogrodem wertykalnym na ścianie budynku, mogą zostać zwolnieni z podatku od nieruchomości w kolejnym roku.
Zielone ściany i dachy to dobry sposób na poprawę jakości powietrza w mieście i podniesienie komfortu życia. Pokryte zielenią elewacje stają się naturalnymi filtrami zanieczyszczeń. Regulują temperaturę wewnątrz budynków – chronią przed upałem i wiatrem, pochłaniają nadmiar wilgoci, wyciszają hałas. Podnoszą też estetykę naszego miasta, są po prostu jego ozdobą!
- wymienia Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.
Liczę, że zwolnienie od podatku zachęci kaliszan do zazieleniania elewacji i dachów. Rośliny, np. winobluszcz, rosnące na dachach i elewacjach, produkują tlen podobnie jak drzewa, które nie wszędzie możemy posadzić. Wprowadzanie – na różne sposoby – zieleni do przestrzeni miejskiej jest jednym ze sposobów przystosowania miasta do zmian klimatycznych
- dodaje Kinastowski.
Więcej temat środowiska i klimatu znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Z ulgi będą mogli jednak korzystać jedynie właściciele budynków mieszkalnych, które nie służą wykonywaniu działalności gospodarczej. Ponadto warunkiem uzyskania zwolnienia jest brak zaległości z tytułu podatków i innych należności publicznoprawnych oraz opłat z tytułu użytkowania wieczystego.
Jak informuje portal kalisz24.pl, władze miasta zazieleniają Kalisz i przygotowują go do zmian klimatu. Wśród podjętych działań serwis wylicza: