To jest Kalisz. Kalisz zwalnia swoich mieszkańców z podatku za rośliny na budynkach. Bądź jak Kalisz

Radni w Kaliszu przegłosowali uchwałę, która ma promować zieleń na budynkach. Osoby, które wyhodują na nich rośliny, będą zwolnione z podatku od nieruchomości.

W Kaliszu miasto wprowadzili już liczne projekty wspierające zazielenianie miasta - donosi portal kalisz24.info. Miejscy radni przegłosowali właśnie jeden z nich. 

Zobacz wideo Biznes walczy ze zmianami klimatu? Chusteczki bez plastiku. "Naszą odpowiedzialnością jest edukowanie"

Kalisz. Zwolnienie podatku za zielony budynek

Projekt uchwały, którą przegłosowano, zakłada, że od 1 stycznia 2022 roku mieszkańcy Kalisza, którzy posadzili na dachu rośliny wieloletnie, zapewniając im wielosezonową wegetację, lub posiadają co najmniej jedną ścianę budynku porośniętą pnączami, których korzenie znajdują się w ziemi, bądź utworzyli instalację z ogrodem wertykalnym na ścianie budynku, mogą zostać zwolnieni z podatku od nieruchomości w kolejnym roku.

Zielone ściany i dachy to dobry sposób na poprawę jakości powietrza w mieście i podniesienie komfortu życia. Pokryte zielenią elewacje stają się naturalnymi filtrami zanieczyszczeń. Regulują temperaturę wewnątrz budynków – chronią przed upałem i wiatrem, pochłaniają nadmiar wilgoci, wyciszają hałas. Podnoszą też estetykę naszego miasta, są po prostu jego ozdobą!

- wymienia Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.

Liczę, że zwolnienie od podatku zachęci kaliszan do zazieleniania elewacji i dachów. Rośliny, np. winobluszcz, rosnące na dachach i elewacjach, produkują tlen podobnie jak drzewa, które nie wszędzie możemy posadzić. Wprowadzanie – na różne sposoby – zieleni do przestrzeni miejskiej jest jednym ze sposobów przystosowania miasta do zmian klimatycznych

- dodaje Kinastowski.

Więcej temat środowiska i klimatu znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl 

Z ulgi będą mogli jednak korzystać jedynie właściciele budynków mieszkalnych, które nie służą wykonywaniu działalności gospodarczej. Ponadto warunkiem uzyskania zwolnienia jest brak zaległości z tytułu podatków i innych należności publicznoprawnych oraz opłat z tytułu użytkowania wieczystego.

Kalisz zazielenia miasto

Jak informuje portal kalisz24.pl, władze miasta zazieleniają Kalisz i przygotowują go do zmian klimatu. Wśród podjętych działań serwis wylicza:

 • wprowadzanie zieleni na ulice i place, tam, gdzie dotychczas jej nie było, np. na ulice: Zamkową, Piskorzewską, Śródmiejską, skwer Rozmarek,
 • odbetonowywanie miasta – wymiana kostki na trawniki i tereny zielone, tworzenie nowych skwerów,
 • tworzenie zielonych przystanków autobusowych,
 • wysiewanie łąk kwietnych,
 • ograniczenie koszenia trawników,
 • zachowanie liści w parkach,
 • sadzenie drzew – w tym roku posadzono ponad 1000 drzew,
 • dofinansowanie do zakupu zbiorników na gromadzenie wód opadowych i deszczowych,
 • wspólnie akcje sadzenia drzew, roślin z mieszkańcami,
 • ustawianie ptasich bufetów,
 • rozdawanie szkołom domków dla jerzyków oraz dla owadów.
Więcej o: