Szczyt w Glasgow. USA i Chiny deklarują działania na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych

Chiny poinformowały o wspólnej z USA inicjatywie, przewidującej zintensyfikowane działania na rzecz ochrony klimatu.

Xie Zhenhua, wysłannik Pekinu do spraw klimat podczas szczytu COP26 w Glasgow, powiedział dziennikarzom, iż "obie strony zauważają, że istnieje luka między obecnymi wysiłkami a celami Porozumienia Paryskiego, więc wspólnie wzmocnią działania na rzecz klimatu".

Zobacz wideo "Na COP26 jest dużo deklaracji, ale one przysłaniają to, co się dzieje za kulisami"

COP26 w Glasgow. Jest deklaracja Chin i USA

Oba państwa mają w 2025 roku przedstawić plan działań na następną dekadę. Xie Zhenhua zapowiedział, że Chiny przyspieszą redukcję emisji gazów cieplarnianych i opracują plan ograniczenia emisji metanu. Dodał, że Pekin i Waszyngton chcą działać na rzecz ograniczenia wycinania lasów.

We wspólnej deklaracji Chin i USA napisano, że obie strony zintensyfikują swoje działania na rzecz ograniczenia wzrostu globalnej temperatury do 1,5 st. C. 

Zhenhua, cytowany w BBC, przekonywał, że między Chinami a USA jest "więcej zgody niż rozbieżności". Jak podaje brytyjski nadawca na swoim portalu, strony uzgodniły kroki dotyczące emisji metanu. Media zwracają uwagę, że Chin nie ma wśród blisko 100 państw, które w ubiegłym tygodniu podpisały deklarację w sprawie ograniczenia ws. emisji metanu. 

John Kerry, wysłannik USA ds. klimatu na szczycie COP26, podkreślił, że między Chinami i USA "jest dużo różnic, ale jeśli chodzi o klimat, tylko współpraca może przynieść efekt". 

Więcej o: