Portugalia. Koniec produkcji energii elektrycznej z węgla. "Historyczny dzień"

Elektrownia węglowa Pego w Portugalii wstrzymała pracę i zostanie zamknięta z powodu braku surowca. Tym samym kraj przestał już produkować energię elektryczną z wykorzystaniem węgla. "To historyczny dzień" - ogłosiła organizacja pozarządowa Zero, działająca na rzecz ochrony środowiska.

Portugalska elektrownia węglowa Pego, położona ok. 150 km od Lizbony w okolicy rzeki Tag, funkcjonowała od 1993 r. i miała koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej do 30 listopada 2021 r. Jednak zapasy węgla skończyły się wcześniej. W piątek (19 listopada) elektrownia oficjalnie wstrzymała pracę z powodu braku surowca - podaje "Expresso".

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Petuniabukta, Spitsbergen. Ślady odciśnięte w podmokłej tundrze. Trudno określić, sprzed jakiego okresu pochodzą, ale są to lata.Resztki. Tu mogła się wydarzyć arktyczna gorączka surowcowa. To jej pozostałości

Portugalia. Rząd zapowiada wsparcie dla zwolnionych pracowników elektrowni węglowej

Gazeta przypomina, że w styczniu 2021 r. nastąpiło również wyłączenie elektrowni węglowej Sines. To oznacza, że od 20 listopada węgiel przestał być częścią portugalskiego systemu energetycznego.

Z raportu Redes Energéticas Nacionais (REN), portugalskiej spółki sektora energetycznego wynika, że w okresie od stycznia do października 2021 r. odnawialne źródła energii zaspokajały 59 proc. zapotrzebowania na krajową energię elektryczną, z czego 25 proc. stanowiły elektrownie wodne, 24 proc. elektrownie wiatrowe, 6 proc. biomasa, a 4 proc. fotowoltaika. Natomiast źródła nieodnawialne stanowiły 31 proc., z czego gaz ziemny to 29 proc. a węgiel - 2 proc. Pozostałe 10 proc. energii pochodziło z importu.

Minister środowiska João Pedro Matos Fernandes zapowiedział, że rząd zajmie się teraz "ochroną praw pracowników". Zamknięcie elektrowni węglowej Pego oznacza zwolnienie ok. 150 osób. Fernandes obiecał pracownikom "wsparcie społeczne" i stworzenie nowych miejsc pracy w sektorze energetyki odnawialnej - informuje dziennik "Público".

Tama na WilkówceTama wodna w Wilkowicach do rozbiórki. Koszt? Połowa jej budowy

Portugalia. Potrzebna "sprawiedliwa transformacja energetyczna"

Organizacja pozarządowa Zero, działająca na rzecz ochrony środowiska napisała, że 19 listopada to "historyczny dzień". Zaznaczyła, że należy zapewnić wsparcie dla pracowników dotkniętych przemianą energetyczną.

Dla nas ta historyczna data, kiedy najbardziej szkodliwe paliwo pod względem emisji gazów cieplarnianych powodujące zmiany klimatyczne nie jest już stosowane w Portugalii, w oczekiwaniu na cel, który pierwotnie wyznaczono na 2030 r., nadal jest ostrzeżeniem przed koniecznością planowania z wyprzedzeniem i zapewnienia sprawiedliwej transformacji energetycznej kraju w kierunku neutralności węglowej w 2050 r. lub, miejmy nadzieję, wcześniej. Niezbędne jest zagwarantowanie ram dla pracowników bezpośrednio i pośrednio dotkniętych, oprócz promowania rozwiązań, które nie zagrażają osiągniętym korzyściom środowiskowym

- napisała w swoim oświadczeniu organizacja Zero.

Zobacz wideo Koszty utrzymania mieszkania idą w górę? Narkun: Odbijają się mocno na budżecie domowym
Więcej o: