Świdwin. Podczas polowania myśliwy zastrzelił wilka, choć jest on chroniony. Sprawca wciąż na wolności

Podczas zbiorowego polowania na terenie powiatu świdwińskiego (woj. zachodniopomorskie) jeden z myśliwych zastrzelił wilka, który jest w Polsce prawnie chroniony. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zapewnia, że będzie wspierała ona ograny ścigania w wyjaśnieniu okoliczności zdarzenia, do którego doszło 28 listopada. Sprawcy nawet nie zatrzymano.

Jak informuje GDOŚ, mężczyźnie, który podczas polowania zastrzelił wilka, może grozić areszt lub grzywna. 

Zobacz wideo Niemieckie wojsko przypadkiem pomogło wilkom

Świdwin. Policja bada sprawę zastrzelonego wilka - zwierzęcia gatunku chronionego

 "Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska z oburzeniem przyjął informację o nielegalnym zastrzeleniu zwierzęcia gatunku chronionego - wilka - przez uczestnika polowania zorganizowanego na terenie województwa zachodniopomorskiego" - czytamy w zamieszczonym na stronie GDOŚ komunikacie. Z przekazanych tam informacji wynika również, że wyjaśnieniem zdarzenia zajmą się organy ścigania, w czym pomogą im także dyrektorzy Regionalnej oraz Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. 

Więcej aktualnych wiadomości z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Osoba, która dopuściła się umyślnego zabójstwa wilka, może zostać ukarana w myśl ustawy o ochronie przyrody (art. 131 pkt 14), stanowiącej, że "kto bez zezwolenia lub wbrew jego warunkom narusza zakazy w stosunku do roślin, zwierząt lub grzybów objętych ochroną gatunkową - podlega karze aresztu albo grzywny".

Wilk zabity podczas zorganizowanego polowania w pobliżu Klępczewa

Na temat nielegalnego odstrzelenia wilka na polowaniu wypowiedziała się w rozmowie z TVN24 st. asp. Katarzyna Kopacz z Komendy Powiatowej Policji w Świdwinie. - Wydarzenie miało miejsce 28 listopada, niedaleko miejscowości Klępczewo w powiecie świdwińskim, w trakcie polowania zbiorowego. Doszło do postrzelenia zwierzęcia prawnie chronionego, mianowicie wilka. W sprawie prowadzone jest postępowanie, które ma wyjaśnić okoliczności tego zdarzenia - przekazała policjantka. W sprawie zastrzelenia wilka nikt dotąd nie został zatrzymany.

Więcej o: