"Kopciuchy" wciąż smrodzą mimo dofinansowania wymiany. Nie pomagają ceny gazu

Modernizacja instalacji grzewczych przebiega w kraju dość topornie. Dużo zależy od regionu i kar nakładanych na właścicieli mieszkań. Nie pomagają w tej kwestii dofinansowania, a kolejnym problemem są rosnące ceny gazu - pisze Money.pl

Modernizacja instalacji grzewczych trwa od wielu lat. Rząd dofinansowuje je kwotą nawet 6,5 tys. złotych. Mimo tego wiele osób wciąż wstrzymuje się z wymianą pieca. Jak wynika z rozmów z ekspertami portalu Money.pl, jesteśmy w najgorszym momencie na wymianę pieca. 

Zobacz wideo Nowy król średniej półki? Oto cztery rzeczy, które warto wiedzieć na temat Huawei nova 9 [TOPtech]

Czemu ludzie nie wymieniają instalacji gazowej?

Sporo osób rezygnuje z instalacji gazowych, podając jako powód odległy termin montażu. Nieoficjalnie przedstawiciele branżowi mówią, że chodzi o zbyt duże koszty inwestycji. Te średnio wynoszą 10-15 tys. zł. Wiele osób woli więc narazić się na mandat w wysokości 500 zł, niż płacić duże pieniądze za wymianę pieca.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

W Krakowie problem "kopciuchów" został rozwiązany, bo inspekcje są przeprowadzane regularnie. Na Mazowszu problem jest znacznie większy. W programie "Czyste Powietrze" w tym roku bierze udział tylko garstka ludzi, w II kwartale 2021 r., w Nowym Dworze Mazowieckim mieszkańcy złożyli tylko siedem wniosków, a w I kw. br. tylko sześć wniosków o dofinansowanie nowych instalacji grzewczych. W miastach podobnej wielkości liczby te oscylują w okolicach 140 wniosków. Wpływa na to brak regularnych kontroli i przepisów (nie mogą palić w kominkach tylko w "dni smogowe"), które zmienią się dopiero w przyszłym roku. Mieszkańcy województwa do końca 2022 roku będą musieli wymienić kopciuchy.

Kamil Sukiennik z Nowodworskiego Alarmu Smogowego obawia się, że chęć zaoszczędzenia na ogrzewaniu jest dla wielu mieszkańców silniejszą pokusą, niż ich własne zdrowie.

Ceny gazu rosną, co nie pomaga kopciuchom

Kolejnym problemem są rosnące ceny gazu. W ostatnim czasie w niektórych regionach polski opłaty wzrosły już o 100 proc. W 60 gminach pod Poznaniem podwyżka ceny skoczyły o 170 proc. Jak szacują eksperi z portalu wysokienapiecie.pl, średnio w Polsce cena ogrzewania domu jednorodzinnego domu 120 mkw. wzrosła z 331 zł do 481 z. To daje podwyżkę rzędu 150 zł, a tego nie zrekompensują nawet obniżki VAT z tarczy antyinflacyjnej. Znów więc finansowo, wielu osobom nie opłaca się wymieniać "kopciucha", szczególnie w regionach, które nie przeprowadzają regularnych kontroli. 

***

Rada Polityki Pieniężnej w środę decyduje o stopach procentowych. Ekonomiści spodziewają się kolejnej podwyżki. Jak na razie, w październiku i listopadzie główna stopa wzrosła o 115 punktów bazowych. Co to oznacza dla kredytobiorców i dlaczego jest ważne dla nas wszystkich? Wasze pytania zadamy ekspertowi. Przysyłajcie je na adres: news_gazetapl@agora.pl.

Więcej o: