Poznań. Mieszkańcy zwlekają z deklaracją śmieciową, a zaraz upływa termin. "Dziękują" im dziki

Poznaniacy mają coraz mniej czasu na złożenie deklaracji śmieciowych - termin upływa 31 grudnia 2021 r. Dotychczas do Urzędu Miasta trafiło zaledwie 40 proc. oczekiwanych deklaracji.

"W imieniu naszej społeczności chcielibyśmy podziękować za nieskładanie deklaracji za odpady do 1 stycznia 2022 r." - "mówią" trzy dziki z banneru poznańskiego urzędu miasta. W imieniu magistratu przypominają Poznaniakom, że kończy się czas na wypełnienie deklaracji śmieciowych. Zwracają też uwagę, że od osób, które nie dopełnią obowiązku złożenia deklaracji, nikt nie będzie odbierał śmieci, a zalegającymi workami "zajmą się" zwierzęta.

Zobacz wideo Co się dzieje z naszymi śmieciami? Gazeta.pl z wizytą w sortowni BYŚ

W związku z wyjściem Poznania ze struktur Związku Międzygminnego "Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej" od 1 stycznia 2022 r. kompetencje w zakresie gospodarki odpadami powrócą do miasta. Deklaracje śmieciowe złożone do ZM GOAP wygasną z końcem 2021 r. i nie zostaną przekazane do Urzędu Miasta - nie pozwalają na to przepisy, bo zmienia się organ podatkowy.

Do sieci trafiło niesamowite zdjęcie zasypanych śniegiem TatrDo sieci trafiło niesamowite zdjęcie zasypanych śniegiem gór. "Zimowa bajka"

Nową deklarację muszą wypełnić wszyscy właściciele domów jednorodzinnych, działek i domków wypoczynkowych oraz obiektów, które nie są na stałe zamieszkałe - np. biur czy restauracji. Jeśli chodzi o mieszkańców bloków i kamienic, to obowiązek spoczywa na spółdzielniach i wspólnotach mieszkaniowych. 

Więcej informacji z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Czas na wysłanie deklaracji upływa 31 grudnia, ale dotychczas (stan na godz. 13:30 22 grudnia) wpłynęło tylko 21 tys. z 50 tys. oczekiwanych.

Deklaracje śmieciowe złożone do Urzędu Miasta PoznaniaDeklaracje śmieciowe złożone do Urzędu Miasta Poznania screen | poznan.pl

Czy w Kampinoskim Parku Narodowym można budować osiedla?Dlaczego Kampinoski Park Narodowy handluje działkami budowlanymi? Dyrektor: Potrzebujemy 200 mln zł

Poznań. Jak złożyć deklarację śmieciową przez internet?

Deklarację o odpadach można złożyć w wersji papierowej lub wypełnić formularz w internecie. W drugim przypadku wystarczy:

  1. Wejść na stronę Przyjazne Deklaracje;
  2. Wybrać zakładkę "Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi";
  3. Wpisać odpowiednie dane;
  4. Podpisać deklarację Profilem Zaufanym i wysłać elektronicznie.

Spalanie drewna w kominkach stanowi pokaźną część 'energii odnawialnej' w PolscePolska "osiągnęła" cel OZE zmieniając sposób liczenia spalonego drewna

Szczegółowe informacje o poznańskim gospodarowaniu odpadami i obowiązku złożenia deklaracji dostępne są na stronach www.poznan.pl/odpady, www.przyjazne-deklaracje.pl/poznan oraz pod numerem telefonu 61 646 33 44 (infolinia Poznań Kontakt).

Więcej o: