Poznań. Mieszkańcy zwlekają z deklaracją śmieciową, a zaraz upływa termin. "Dziękują" im dziki

Poznaniacy mają coraz mniej czasu na złożenie deklaracji śmieciowych - termin upływa 31 grudnia 2021 r. Dotychczas do Urzędu Miasta trafiło zaledwie 40 proc. oczekiwanych deklaracji.

"W imieniu naszej społeczności chcielibyśmy podziękować za nieskładanie deklaracji za odpady do 1 stycznia 2022 r." - "mówią" trzy dziki z banneru poznańskiego urzędu miasta. W imieniu magistratu przypominają Poznaniakom, że kończy się czas na wypełnienie deklaracji śmieciowych. Zwracają też uwagę, że od osób, które nie dopełnią obowiązku złożenia deklaracji, nikt nie będzie odbierał śmieci, a zalegającymi workami "zajmą się" zwierzęta.

Zobacz wideo Co się dzieje z naszymi śmieciami? Gazeta.pl z wizytą w sortowni BYŚ

W związku z wyjściem Poznania ze struktur Związku Międzygminnego "Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej" od 1 stycznia 2022 r. kompetencje w zakresie gospodarki odpadami powrócą do miasta. Deklaracje śmieciowe złożone do ZM GOAP wygasną z końcem 2021 r. i nie zostaną przekazane do Urzędu Miasta - nie pozwalają na to przepisy, bo zmienia się organ podatkowy.

Nową deklarację muszą wypełnić wszyscy właściciele domów jednorodzinnych, działek i domków wypoczynkowych oraz obiektów, które nie są na stałe zamieszkałe - np. biur czy restauracji. Jeśli chodzi o mieszkańców bloków i kamienic, to obowiązek spoczywa na spółdzielniach i wspólnotach mieszkaniowych. 

Więcej informacji z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Czas na wysłanie deklaracji upływa 31 grudnia, ale dotychczas (stan na godz. 13:30 22 grudnia) wpłynęło tylko 21 tys. z 50 tys. oczekiwanych.

Deklaracje śmieciowe złożone do Urzędu Miasta PoznaniaDeklaracje śmieciowe złożone do Urzędu Miasta Poznania screen | poznan.pl

Poznań. Jak złożyć deklarację śmieciową przez internet?

Deklarację o odpadach można złożyć w wersji papierowej lub wypełnić formularz w internecie. W drugim przypadku wystarczy:

  1. Wejść na stronę Przyjazne Deklaracje;
  2. Wybrać zakładkę "Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi";
  3. Wpisać odpowiednie dane;
  4. Podpisać deklarację Profilem Zaufanym i wysłać elektronicznie.

Szczegółowe informacje o poznańskim gospodarowaniu odpadami i obowiązku złożenia deklaracji dostępne są na stronach www.poznan.pl/odpady, www.przyjazne-deklaracje.pl/poznan oraz pod numerem telefonu 61 646 33 44 (infolinia Poznań Kontakt).

Więcej o: