Według Centrum Alternatywnych Finansów Cambridge (Cambridge Center for Alternative Finance), roczne zużycie energii związane z wydobyciem kryptowalut wynosi ok. 110 terawatogodzin, czyli 0,55 procent światowej produkcji energii - informuje independent.co.uk. Jak więc kryptowaluty mogą wpłynąć na zwiększenie emisji CO2?
Na temat negatywnego wpływu kryptowalut na środowisko wypowiedział się m.in. Bill Gates. Jak donosi "Rzeczpospolita", w rozmowie z dziennikarzem CNBC Andrew Dunnem, powiedział on, że "dokonując transakcji płatniczej za pomocą bitcoina [jedna z najpopularniejszych kryptowalut - red.], generujemy więcej energii niż ma to miejsce w przypadku jakiejkolwiek innej metody płatności".
Brytyjski portal podaje natomiast, że wpis na Twitterze w podobnym tonie umieścił nawet zwolennik kryptowalut Elon Musk: "Jesteśmy zaniepokojeni rosnącym wykorzystaniem paliw kopalnych, a zwłaszcza węgla, który ma największe emisje ze wszystkich dostępnych paliw, do kopania bitcoina i dokonywania transakcji".
Więcej informacji o środowisku znajdziesz na stronie Gazeta.pl.
Zgodnie z informacjami umieszczonymi na portalu, większość bitcoinów jest wydobywana w Chinach, a cały proces zasilany jest w dużej mierze tanią energią węglową z regionu Xinjiang. Według Centrum Alternatywnych Finansów Cambridge, jedna transakcja dokonywana przy pomocy kryptowaluty zużywa tyle energii, co przeciętne amerykańskie gospodarstwo domowe w ciągu miesiąca.
Mianem kryptowalut (w skrócie również "krypto") określa się wszelkie waluty istniejące w sferze wirtualnej lub cyfrowej, które korzystają z kryptografii w celu zabezpieczenia dokonywanych za ich pomocą transakcji. Nierozłącznym elementem świata kryptowalut jest ich "kopanie". Jest to proces, w którym, generuje się nowe jednostki kryptowalut, poprzez rozwiązywanie skomplikowanych obliczeń matematycznych.