Kryptowaluty a ich wpływ na środowisko. Ile energii zużywa jedna transakcja?

Jak kryptowaluty wpływają na środowisko? Do tematu odnieśli się już m.in. Bill Gates czy Elon Musk, którzy zwrócili uwagę na ilość energii koniecznej do ich generacji. Okazuje się, że jedna transakcja dokonywana przy pomocy kryptowaluty zużywa tyle energii, co przeciętne amerykańskie gospodarstwo domowe w ciągu miesiąca

Według Centrum Alternatywnych Finansów Cambridge (Cambridge Center for Alternative Finance), roczne zużycie energii związane z wydobyciem kryptowalut wynosi ok. 110 terawatogodzin, czyli 0,55 procent światowej produkcji energii - informuje independent.co.uk. Jak więc kryptowaluty mogą wpłynąć na zwiększenie emisji CO2?

Zobacz wideo Wypalenie zawodowe uznane za poważne zagrożenie dla zdrowia

Kryptowaluta. Jaki ma wpływ na środowisko?

Na temat negatywnego wpływu kryptowalut na środowisko wypowiedział się m.in. Bill Gates. Jak donosi "Rzeczpospolita", w rozmowie z dziennikarzem CNBC Andrew Dunnem, powiedział on, że "dokonując transakcji płatniczej za pomocą bitcoina [jedna z najpopularniejszych kryptowalut - red.], generujemy więcej energii niż ma to miejsce w przypadku jakiejkolwiek innej metody płatności".

Brytyjski portal podaje natomiast, że wpis na Twitterze w podobnym tonie umieścił nawet zwolennik kryptowalut Elon Musk: "Jesteśmy zaniepokojeni rosnącym wykorzystaniem paliw kopalnych, a zwłaszcza węgla, który ma największe emisje ze wszystkich dostępnych paliw, do kopania bitcoina i dokonywania transakcji". 

Więcej informacji o środowisku znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Zdjęcie ilustracyjne Bitcoin pod kontrolą Chin. Dwie trzecie mocy obliczeniowej należy do nich

Zgodnie z informacjami umieszczonymi na portalu, większość bitcoinów jest wydobywana w Chinach, a cały proces zasilany jest w dużej mierze tanią energią węglową z regionu Xinjiang. Według Centrum Alternatywnych Finansów Cambridge, jedna transakcja dokonywana przy pomocy kryptowaluty zużywa tyle energii, co przeciętne amerykańskie gospodarstwo domowe w ciągu miesiąca

Konkurs Szopek Krakowski (zdjęcie ilustracyjne) =Ruszył Konkurs Szopek Krakowskich. Część z nich jest ogrodzona drutem

Czym właściwie jest kryptowaluta?

Mianem kryptowalut (w skrócie również "krypto") określa się wszelkie waluty istniejące w sferze wirtualnej lub cyfrowej, które korzystają z kryptografii w celu zabezpieczenia dokonywanych za ich pomocą transakcji. Nierozłącznym elementem świata kryptowalut jest ich "kopanie". Jest to proces, w którym, generuje się nowe jednostki kryptowalut, poprzez rozwiązywanie skomplikowanych obliczeń matematycznych.

Więcej o: