"Icemageddon" na Alasce. Padł rekord temperatury. To były najcieplejsze święta w historii stanu

Choć Alaska w grudniu pokryta jest zazwyczaj śniegiem, w tym roku zmaga się z ulewnym deszczem, który doprowadził do tego, że wiele dróg jest nieprzejezdnych. W ostatnią niedzielę grudnia na wyspie Kodiak padł rekord temperatury - odnotowano tam 19,4 stopnia Celsjusza. To najwyższy w historii odczyt dla tego stanu.
Zobacz wideo Oto, jak zmieniały się lodowce na Alasce w ciągu ostatnich 50 lat

Badacz z alaskańskiego centrum monitorowania klimatu ACCAP Rick Thoman w rozmowie z Agencją Reutera przekazał, że w niedzielę 26 grudnia na wyspie Kodiak na Alasce padł rekord temperatury. Na termometrach odnotowano 19,4 stopnia Celsjusza, co jest najwyższym wskaźnikiem, jaki kiedykolwiek padł w tym regionie w okresie od 5 października do 21 kwietnia. Ponadto przez co najmniej osiem dni temperatura była wyższa niż 10 stopni Celsjusza. Tegoroczne święta Bożego Narodzenia były dla Alaski najcieplejszymi w historii. 

Alaska. Lód może pozostać na drogach nawet do kwietnia 

Jak tłumaczył Thoman, zwykle w centralnej części Alaski grudzień jest miesiącem suchym ze względu na mroźne powietrze. W tym roku jest jednak zupełnie inaczej. Po obfitych opadach śniegu, spadły ulewne deszcze, które przy kontakcie z jezdnią spowodowały oblodzenie.  Zamknięto główne drogi, doszło też do przerw w dostawach prądu. Panującą na Alasce sytuację nazwano "icemageddonem" - to połączenie słów oznaczających armagedon (ang. armageddon) i lód (ang. ice).

Więcej informacji na temat klimatu znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

"Lód jest niezwykle trudny do usunięcia, gdy zwiąże się z powierzchnią drogi. Mimo że podczas icemageddonu 2021 temperatura powietrza była wysoka, na drogach panowała temperatura poniżej zera, co spowodowało, że lód związał się z powierzchnią" - informował w mediach społecznościowych alaskański departament transportu i infrastruktury publicznej. Klimatolog Rick Thoman przekazał BBC, że lód pozostanie na drogach prawdopodobnie co najmniej do marca lub kwietnia. 

Alaska. Rekord temperatury to wynik zmian klimatycznych

Jak mówił Agencji Reutera Thoman, ocieplające się zimy i deszczowa pogoda w środku zimy na Alasce to efekt zmian klimatycznych. - To jest dokładnie to, czego spodziewamy się w ocieplającym się świecie - mówił. 

Niska temperatura ma powrócić na Alaskę w pierwszych dniach stycznia. Choć w centralnej części stanu zima będzie mroźna, ciepłe i mokre epizody będą zdarzały się w przyszłości częściej, jeśli zmiany klimatyczne będą postępować dalej. 

Więcej o: