Warszawa. W uniwersyteckim Ogrodzie Botanicznym zakwit³o dziwid³o. Jest ogromne [ZDJÊCIA]

W tropikalnej szklarni uniwersyteckiego Ogrodu Botanicznego w Warszawie zakwit³o kolejne dziwid³o. Tym razem to dziwid³o riviera, którego li¶æ - jak pokaza³a uczelnia - ma ponad pó³ metra wysoko¶ci. Ogród podzieli³ siê zdjêciami z tego wydarzeni na swoim profilu w mediach spo³eczno¶ciowych.

Możliwość podziwiania kwiatostanu dziwidła nie należy do najczęstszych. W czerwcu ubiegłego roku, Ogród Botaniczny udostępnił nawet transmisję, gdy zakwitło dziwidło olbrzymie, co było niezwykłym wydarzeniem i najprawdopodobniej pierwszym takim Polsce. Tym razem w ogrodzie można było podziwiać dziwidło riviera, które zakwitło w środę 5 stycznia. 

Zobacz wideo Czas na urlop! Jak zabezpieczyć na ten czas swoje rośliny? Jak się spakować? Jak przechowywać pieniądze?

Dziwidło riviera w warszawskim Ogrodzie Botanicznym. Jego liść ma ponad pół metra wysokości

O zbliżającym się zakwitnięciu dziwidła Ogród Botaniczny poinformował w swoich mediach społecznościowych już nad ranem 5 stycznia. Wówczas w udostępnionych na Facebooku relacjach, obserwujący mieli okazję zobaczyć zdjęcia tej niezwykłej rośliny sprzed dwóch dni, przed jej pełnym rozkwitem. Ten z kolei nastąpił już chwilę później. 

"W naszej szklarni tropikalnej zakwitło kolejne dziwidło. Tym razem jest to #amorphophallusrivieri. Zdjęcia, które pokazywaliśmy Wam rano w relacji, zrobiliśmy przedwczoraj popołudniu tymczasem dzisiaj nastąpiła pełnia rozkwitu" - powiadomił w swoim wpisie Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Dziwidło to roślina, która kwitnie bardzo krótko, dlatego ogród postanowił obciąć kwiatostan, a pyłek został zabezpieczony przez naukowców. Zdjęcia kwitnącego dziwidła można zobaczyć na facebookowym profilu warszawskiego Ogrodu Botanicznego. 

W polskim ogrodzie botanicznym zakwitło dziwidło olbrzymie

Dziwidło olbrzymie, czyli roślina, która osiąga nawet do 2 metrów wysokości, zakwitła w Polsce 13 czerwca 2020 roku. Jak poinformował wówczas na swojej stronie Uniwersytet Warszawski "To pierwszy przypadek kwitnienia dziwidła w ogrodzie botanicznym w Polsce". Pełny rozkwit rośliny nastąpił w okolicach godziny 21:00, a nagranie z tego wydarzenia warszawski Ogród udostępnił na serwisie YouTube

 
Wiêcej o: