Ceny energii i Fit for 55. Czy Polski nie stać na unijny pakiet? Trzy pytania do eksperta

Maria Mazurek
Droga energia to jeden z głównych tematów w Europie w ostatnich miesiącach. W tym czasie ceny prądu i gazu podbijały różne czynniki gospodarcze i geopolityczne, ale w dłuższej perspektywie energia z paliw kopalnych będzie drożeć, bo chcemy od nich odchodzić, by powstrzymać zmiany klimatu. KE podbiła unijne ambicje dotyczące ograniczania emisji. Czy Polski naprawdę nie stać na pakiet Fit for 55? Pytamy eksperta.

Wysokie ceny energii powodują pewien renesans energetyki jądrowej. Atom jest chętniej postrzegany jako alternatywa dla dużych bloków konwencjonalnych, która wspierałaby i stabilizowała odnawialne źródła. Nie wszyscy się z tym zgadzają, ale na przykład Komisja Europejska proponuje uznać energetykę jądrową za zrównoważoną i włącza ją do projektu nowej taksonomii - spisu technologii, które mogą być uważane za zrównoważone środowiskowo. Jeśli atom tam trafi, to łatwiej będzie na przykład o finansowanie nowych inwestycji w tym zakresie.

Nowa taksonomia ma swoich zwolenników i przeciwników w w Europie, niechętni atomowi są przede wszystkim Niemcy. Dość łatwo można się zorientować, kto jest po której stronie, patrząc na mapę inwestycji atomowych - istniejących i planowanych. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj:

Polska atom chciałaby mieć i go planuje - choć jest to permanentne planowanie, bo pierwszą decyzję o budowie elektrowni jądrowej podjęto 40 lat temu. Reaktor w Żarnowcu miał być pierwotnie gotowy w 1989 roku, ale nie zdążył powstać, zanim rok później zdecydowano o rezygnacji z tego pomysłu. Pomysł wrócił w XXI wieku, elektrownia miała powstać w 2020 roku, potem, pojawiały się kolejne, coraz późniejsze terminy. Teraz: 2033 rok. 

Fit for 55 i jego koszty dla Polski okiem eksperta

Atomu na razie nie mamy, mamy za to drogą energię. Ostatnio z różnych powodów: odbicia w gospodarce po pandemii, czy zawirowań geopolitycznych, ale na przestrzeni kilku lat coraz mocniej działa polityka klimatyczna - to, że chcemy odchodzić od węgla i innych paliw kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii i nisko- lub najlepiej zeroemisyjności. Przyspieszeniu tego procesu i zahamowaniu zmian klimatu ma służyć unijny pakiet Fit for 55, który niektórym polskim politykom bardzo się nie podoba. Czy Polski naprawdę na niego nie stać i czy możemy sobie pozwolić na jego wypowiedzenie? Oto trzy pytania do eksperta:

Zobacz wideo Energia w Europie drożeje z kilku powodów. Trzy pytania do eksperta

A jeśli chodzi o sam raport Pekao SA, to rozmowę z jego autorami można przeczytać w poniższym tekście:

Więcej o: