Wybrzeże Tahiti. Odkryto rafę koralową, która kształtem przypomina róże. Prawdopodobnie jest ich więcej

Rzadka rafa koralowa znaleziona niedawno przez naukowców najprawdopodobniej jest jedną z największych na świecie znalezionych na tej głębokości - rozciąga się na blisko 3 kilometry. Na dodatek wydaje się, że nie została dotknięta działalnością człowieka czy zmianami klimatycznymi.

Koralowce to małe zwierzęta, które rosną i tworzą rafy w oceanach na całym świecie. Rafy koralowe zostały zubożone w wyniku przełowienia i zanieczyszczenia oraz zmian klimatycznych - w tym na obszarach sąsiadujących z nowo odkrytą rafą. Tym ciekawszy staje się fakt, ze nowo odkryta rafa nie wykazuje śladów dotknięcia przez zmiany klimatyczne czy szkodliwą działalność człowieka.

Zobacz wideo Gazeta.pl na Spitsbergenie. Jak zmiany klimatu widać w Arktyce?

Misja naukowo-badawcza wspierana przez UNESCO

Kolorowa Arktyka - dr Krzysztof Zawierucha, UAM Mikroskopijne zwierzęta wyjadają mikroskopijne rośliny. Oto kolorowa Arktyka

- Do tej pory lepiej znamy powierzchnię księżyca niż głębiny oceanu. Zmapowano tylko 20 proc. całego dna morskiego. To niezwykłe odkrycie na Tahiti pokazuje niesamowitą pracę naukowców, którzy przy wsparciu UNESCO poszerzają naszą wiedzę o tym, co kryje się pod wodą - poinformowała Audrey Azoulay, Dyrektor Generalna UNESCO

Rafa koralowa

Znaleziona rafa mieści się na głębokości od 30 do 65 metrów i rozciąga na blisko 3 kilometry. Taki wynik daje jej nieoficjalnie tytuł jednej z najbardziej rozległych i zdrowych raf koralowych na świecie.

Odkrycie sugeruje, że na podobnej głębokości może znajdować się więcej takich raf, które nie zostały jeszcze odkryte.

- To było magiczne doświadczenie - widzieć gigantyczne, piękne koralowe róże, które rozciągają się tak daleko, jak okiem sięgnąć - powiedział Alexis Rosenfeld, podwodny fotograf należący do zespołu, który dokonał odkrycia.

Według raportu Global Coral Reef Monitoring Project z 2020 r., w latach 2009-2018 zabito 14 proc. światowych koralowców. Z kolei wrześniowe badania ubiegłego roku wykazały, że pokrycie rafy koralowej spadło o połowę od lat pięćdziesiątych z powodu globalnego ogrzewania, przełowienia, zanieczyszczenia i niszczenia siedlisk - czytamy na stronie theguardian.com

Niesporczaki - jak zmiany klimatu w Arktyce wpływają na 'kosmiczne' bezkręgowce? Kryptobioza pozwala im przeżyć w próżni. Oto "wodne niedźwiedzie". Co robią w Arktyce?

Więcej o: