WHO ostrzega o innym ryzyku wywołanym przez pandemię COVID-19. "Zagrożenie dla zdrowia"

- Dziesiątki tysięcy ton odpadów medycznych wyprodukowanych podczas pandemii COVID-19 stanowią zagrożenie dla zdrowia i środowiska - ostrzegła we wtorek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Do listopada 2021 r. wyprodukowano ok. 87 tys. ton takich śmieci, m.in. strzykawek, igieł czy fiolek po szczepionkach - podała.
Zobacz wideo Rząd chce uwolnić się od "węglowego balastu". Ekspertka komentuje

Organizacja alarmuje w raporcie, że część zużytych materiałów medycznych może być wciąż zakaźna z uwagi na fakt, że koronawirus jest w stanie przetrwać przez pewien czas na różnych powierzchniach. Wskazuje również, że ludzi żyjący w okolicach źle zarządzanych wysypisk śmieci mogą ucierpieć z powodu zanieczyszczenia powietrza ze spalanych śmieci, niskiej jakości wody czy kontaktu ze szkodnikami przenoszącymi choroby.

Ponadto WHO informuje, że w skali globalnej trzy placówki medyczne na 10 nie segregują odpadów. W krajach słabiej rozwiniętych średnio mniej niż jedna placówka na trzy prowadzi segregację odpadów medycznych. W publikacji podkreślono, że ilość odpadów medycznych nie jest jedynie skutkiem pandemii, bo kwestia ta była problemem już przed jej wybuchem.

Więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Pandemia koronawirusa. WHO o najliczniejszych odpadach po COVID-19

Główna agenda ochrony zdrowia ONZ w raporcie zaproponowała szereg rozwiązań, by zredukować ilość śmieci. Wymienione propozycje to m.in. produkcja mniejszych opakowań z materiałów odnawialnych czy opracowanie masek biodegradowalnych lub takich, które można nosić kilkukrotnie. Publikacja wskazuje, że najpowszechniejszym odpadem medycznym podczas pandemii stały się jednorazowe rękawiczki.

Według WHO śmieci z placówek leczniczych powinny trafiać na wysypiska śmieci jedynie w ostateczności.

***

Autor: PAP | ska/ akl/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: