Islandia zakaże połowu wielorybów. Powody tej decyzji mogą się nie podobać. Ale wieloryby ocaleją

Islandia zakaże połowu wielorybów. Nowe przepisy mają wejść w życie od 2024 roku. Powody tej decyzji są ekonomiczne, branża ta stała się bowiem nieopłacalna dla Islandczyków. Niezależnie jednak od motywów decyzji ważne jest, że wieloryby nie będą zabijane.

Islandia jest jednym z niewielu miejsc na świecie, gdzie można legalnie polować na wieloryby. Komercyjny połów pozwala upolować rocznie 209 płetwali i 217 płetwali karłowatych - podaje BBC. W ciągu dwóch lat ma się to jednak zmienić. 

Islandia zakaże połowu wielorybów

Do 2024 roku komercyjny połów wielorybów ma zostać na Islandii zdelegalizowany. Powody tej decyzji są ekonomiczne, a nie ekologiczne. Wielorybnictwo stało się bowiem nieopłacalne, odkąd w 2019 roku Japonia po trzech dekadach przerwy znów zezwoliła na połów tych ssaków. 

Dlaczego Islandia miałaby podejmować ryzyko kontynuowania połowu wielorybów, choć nie przynosi to żadnych korzyści ekonomicznych, a na produkt nie ma prawie żadnego popytu?

- napisała w piątek w gazecie "Morgunbladid" Svandis Svavarsdottir, ministerka rolnictwa i rybołówstwa w Islandii.

Zobacz wideo Japonia będzie zarabiać na cierpieniu. Wznawia połów wielorybów

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Svavarsdottir dodała, w ciągu ostatnich trzech lat zabito tylko jednego wieloryba. Ta informacja ma być kluczowa przy podejmowaniu w 2023 roku ostatecznej decyzji, czy przedłużać możliwość połowu wielorybów. 

Wielorybnictwo w Islandii stało się nieopłacalne nie tylko z powodu zmiany przepisów w Japonii. Rozszerzono również strefę przybrzeżną, w której nie można polować. Swoje zrobiła również pandemia i konieczność dystansowania się, co zmniejszyło wydajność zakładów przetwórstwa mięsa wielorybów. Ministerka Svavarsdottir podkreśliła też, że gdy w 2006 roku Islandia ponownie zezwoliła na połów wielorybów, produkty z tego kraju przestała sprzedawać amerykańska sieć Whole Food. 

Aktywiści pozytywnie o zmianie przepisów w Islandii

Działacze od lat walczący o delegalizację połowu wielorybów, z radością przyjęli informację o planie delegalizacji tego procederu. Vanessa Williams-Grey z brytyjskiej organizacji charytatywnej Whale and Dolphin Conservation przypomniała, że mimo zerowego popytu na mięso wielorybów, w ostatnich latach zabito setki tych zwierząt

Ponadto coraz większe sukcesy święcą inne sektory gospodarki związane z wielorybami. Tylko w 2019 roku wyspę odwiedziły setki tysięcy osób, które chciały obserwować płetwale. 

Na komercyjny połów wielorybów pozwalają tylko trzy kraje. Oprócz Japonii i Islandii regulują to przepisy w Norwegii.

Więcej o: