Rosja. Czarny śnieg na Syberii i problemy z oddychaniem. Mieszkańcy apelują do Putina

Alert pogodowy "czarnego nieba" od czterech tygodni obowiązuje w obwodzie kemerowskim na Syberii. Mieszkańcy apelują do rosyjskiego rządu, aby zadbał o jakość powietrza.

Władze ogłaszają alert "czarnego nieba", gdy dojdzie do przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczenia powietrza. Pył osiada m.in. na śniegu, a ten przybiera wtedy czarny kolor.

Reżim "czarnego nieba" od tygodni obowiązuje w obwodzie kemerowskim. Miasta w tym regionie należą do Kuźnieckiego Zagłębia Węglowego - jednego z największych na świecie obszarów górniczych.

"To czwarty tydzień tzw. reżimu czarnego nieba w regionie Kemerowo, rosyjskiej stolicy wydobycia węgla, która jest domem dla ponad 2,5 miliona ludzi. Według lokalnych mieszkańców, którzy narzekają na problemy z oddychaniem, jest to najdłuższy nieprzerwany okres czarnego nieba" - podaje "The Siberian Times".

Więcej podobnych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Mieszkańcy Rosji apelują do Władimira Putina w sprawie zanieczyszczonego powietrza

Alert "czarnego nieba" został wprowadzony również w Nowosybirsku, trzecim największym rosyjskim mieście oraz w pięciu sąsiednich miastach syberyjskich i dwóch miastach na wschód w republice Chakasji - podaje "The Moscow Times".

Natomiast kilka tygodni temu rosyjska młodzież w Minusińsku, mieście położonym w Kraju Krasnojarskim, nagrała wiadomość do prezydenta Władimira Putina. Dzieci proszą w nim, aby rosyjski rząd pomógł poprawić jakość powietrza w ich mieście.

Zobacz wideo Ekspert o znaczeniu tegorocznej zimy i zmianach klimatu
Więcej o: