Konkurs Europejskie Drzewo Roku organizuje Czeska Fundacja Partnerstwo dla Środowiska. Jego pierwsza edycja odbyła się w 2011 roku. Celem plebiscytu jest "zwrócenie uwagi na stare drzewa, jako ważne dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe, które powinniśmy cenić i chronić". Organizatorzy podkreślają, że o zwycięstwie nie decydują walory estetyczne, rozmiary czy wiek drzewa, ale jego historia i współistnienie z ludźmi. "Szukamy drzew, które stały się integralną częścią społeczności" - czytamy.
W finale konkursu europejskiego biorą udział zwycięzcy etapów krajowych. Wśród 16 drzew wytypowanych do głosowania w tegorocznej, 12. odsłonie, znalazł się okazały 400-letni dąb Dunin rosnący w Przybudkach na Podlasiu. Rywalizują z nim m.in. lipa Tilia z Holandii (150 lat), sofory japońskie z Węgier (100 lat), czy pochylony głóg ze Szkocji (60 lat). Obecnie głównym konkurentem w wyścigu o zwycięstwo jest Dąb z Lasu Bankietowego w Conxo (250 lat), który zajmuje drugie miejsce w głosowaniu.
Więcej wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>
Dąb Dunin jest opisywany jako Strażnik Puszczy Białowieskiej. "Dąb stoi na skraju Puszczy Białowieskiej, jednego z najbardziej znanych lasów niżowych nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Od wieków otaczany jest szczególnym szacunkiem i podziwem przez miejscową ludność, ale także rzesze turystów odwiedzających ten region Polski, nazywany często Europejską Krainą Żubra. Jest inspiracją dla wielu artystów. Zachwyca o każdej porze roku - w okresie pełnej wegetacji, ale także wtedy, gdy prezentuje swoje bezlistne, tajemniczo powyginane konary" - przedstawiają Dunina organizatorzy konkursu.
W ubiegłym roku konkurs wygrał tysiącletni dąb ostrolistny z Hiszpanii, który zdobył 104 tys. głosów. Natomiast ostatnim wyróżnionym drzewem z Polski był 650-letni Dąb Józef z Wiśniowej na Podkarpaciu, który w 2017 r. wygrał z liczbą 17,5 tys. głosów.
By zagłosować, należy wejść na stronę treeoftheyear.org/vote, zaznaczyć dwa wybrane przez siebie drzewa, a następnie kliknąć przycisk "Głosujcie". Głosowanie zakończy się 28 lutego 2022 r. W ostatnim etapie (22-28 lutego) licznik głosów zostanie ukryty.
Zwycięzcy dostają drewniane trofeum zaprojektowane i wykonane przez czeskiego rzeźbiarza Martina Patricnego. Statuetka mierzy 70 cm i waży aż 4 kg. Jest zrobiona z różnych rodzajów drewna, pochodzącego z kilku zakątków Europy, co ma podkreślać różnorodność przyrody na naszym kontynencie.
Nagroda co roku trafia w inne ręce. Jest wręczana na ceremonii w Brukseli, w której biorą udział wielbiciele drzew, ekolodzy, lokalni decydenci i właściciele ziem. Europejskie Drzewo Roku 2022 poznamy 22 marca.