Rekordowy smog w środę rano. Warszawa najbardziej zanieczyszczonym miastem na całym świecie

Współczynnik zanieczyszczenia powietrza AQI rekordowe poziomy osiągnął w Warszawie. W środę rano polska stolica była najbardziej zanieczyszczonym smogiem miastem świata. Niestety to nie koniec koszmarnych informacji - w pierwszej piątce znalazły się Kraków, Wrocław i Poznań.

Około 50 tysięcy osób umiera co roku z powodu zanieczyszczonego powietrza w Polsce. Najczęstszym powodem skażenia jest spalanie paliw - przemysłowe, domowe czy w transporcie. Powstający w ten sposób dwutlenek siarki i tlenek azotu są niezwykle szkodliwe dla zdrowia.

Zobacz wideo Polska pozbywa się kopciuchów? Rzecznik PAS: Najlepiej działają gminy ze Śląska

Smog nad Polską. Zanieczyszczone powietrze 

Jakość powietrza mierzy się w sześciostopniowej skali, w której wartości zapisuje się od 0 do 500. Przy czym zero to powietrze idealne, a 500 skrajnie zanieczyszczone. 

  • 0-50 oznacza bardzo dobre powietrze 
  • 50-100 dobre powietrze  
  • 101-150 umiarkowane powietrze  
  • 151-200 dostateczne powietrze  
  • 201-300 zły stan powietrza  
  • 300-500 bardzo zły stan powietrza 

Cztery duże polskie miasta środowego poranka znalazły się przedziale określanym jako "dostateczny", czyli jakość powietrza mogła być zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców. W takich wypadkach aktywność na świeżym powietrzu trzeba ograniczać, zwłaszcza intensywny wysiłek fizyczny, jak bieganie. 

Po najważniejsze informacje wejdź na stronę główną Gazeta.pl

W Polsce najgorsze powietrze na świecie 

Warszawa, która miała najgorsze powietrze nie tylko w Polsce, ale i na świecie, zanotowała około godziny 9 wynik 177 AQI. Nieco mniej miały inne miasta. Kraków - 171 AQI, Wrocław - 170 AQI, Poznań - 169 AQI. W pierwszej piątce najbardziej zanieczyszczonych metropolii świata polskie miasta przedzieliła jedynie stolica Bangladeszu – Dhaka.  

W ciągu dnia powietrze nad Polską stopniowo się poprawiało. Około godziny 15 było nasze miasta wypadły ze światowej czołówki, a poziom smogu oceniano na "dobrą". Najgorzej wypadł Poznań i Warszawa, których czynniki wskazywały kolejno 83 i 80 punkty AQI. W pierwszej pięćdziesiątce najbardziej zanieczyszczonych miasta znalazł się jeszcze Wrocław (65 AQI).  

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: