Jak się okazuje, jest to bardziej złożona sprawa. Karton po mleku jest wykonany z wielu materiałów. Jest to konieczne, by produkt był chroniony przed różnymi czynnikami zewnętrznymi, które mogą niekorzystnie wpłynąć na jego jakość.
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Opakowania na mleko są wykonane z dwóch rodzajów materiałów. Są to papier oraz warstwa aluminiowa, którą znajdziemy wewnątrz opakowania (często jest to polietylen). Tak więc, opakowania tego typu są zaliczane do produktów wielomateriałowych. Gdy opróżnimy opakowanie, nie możemy w prosty sposób oddzielić tych materiałów. To jednak nie oznacza, że tego typu opakowania nie nadają się do recyklingu.
Jak się okazuje, opakowania, w których znajdowała się płynna żywność, nie powinny się znaleźć w niebieskich pojemnikach, które są przeznaczone na papier. Opakowanie po mleku należy wrzucić do pojemnika żółtego, przeznaczonego dla tworzyw sztucznych i metali. Wtedy zostanie ono ponownie przetworzone. Więcej tego typu informacji znajdziemy również na stronie naszesmieci.mos.gov.pl.
Dzięki recyclingowi zmniejszymy zużycie surowców naturalnych. W naszym kraju funkcjonują zakłady, które zajmują się właśnie odzyskaniem części papieru z tego typu opakowań, co pozytywnie wpływa na ochronę środowiska oraz wspiera ekologię.
Pamiętajmy również, aby przed wyrzuceniem opakowań po żywność płynnej, dokładnie je opróżnić oraz zgnieść. Nakrętki z takich opakowań możemy umieścić w pojemniku na tworzywa sztuczne oraz metale.
Cały proces odzyskiwania danego surowca polega na rozwłóknianiu danych kartonów. Dzięki temu, mamy możliwość odzyskać włókna papieru, aby spożytkować je do kolejnych wyrobów. Polietylen lub aluminium, które znajdują się w tego typu opakowaniach, zostają wykorzystane w celach energetycznych.
Zgodnie z obowiązującymi zasadami Jednolitego Systemu Organizacji Odpadów, obecnie obowiązuje podział na pięć frakcji segregacji śmieci - pojemniki przeznaczone do tego celu powinny mieć więc pięć kolorów: niebieski (papier), zielony (szkło), żółty (metale i tworzywa sztuczne), brązowy (odpady bio), czarny (odpady zmieszane).