Gdzie wyrzucić płyty CD i DVD? Do jakiego pojemnika? Zasady segregacji

Gdzie wyrzucić płyty CD i DVD? Przypominamy, jak prawidłowo utylizować niepotrzebne nośniki danych, by nie szkodzić środowisku.

Utylizacja płyt CD i DVD - dlaczego tak ważne jest, by wyrzucać je w przeznaczone do tego miejsca?

Utylizacja płyt CD może stanowić problem. Tego typu nośniki danych są sukcesywnie zastępowane nowszymi rozwiązaniami, takimi jak karty pamięci. Z tego powodu płyty CD coraz częściej stają się zbędne. Wyrzucanie zużytych płyt kompaktowych może jednak stanowić pewien problem. Trzeba wiedzieć, że płyty CD czy DVD stanowią zagrożenie dla środowiska, co wynika z ich specyficznej budowy.

Płyty kompaktowe składają się z kilku warstw - plastikowego krążka, wykonanego z poliwęglanowej warstwy nośnej, warstwy barwnika, warstwy aluminiowej lub refleksyjnej złotej, a także ochronnej powłoki lakierowanej. Czas rozkładu takiego krążka może wynosić od około 100 do 300 lat. Z tego powodu należy dbać o to, by utylizować niechciane płyty kompaktowe w odpowiedni sposób.

Więcej o ochronie środowiska przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Płyty CD i DVD - gdzie wyrzucać?

Jeszcze kilka lat temu segregacja śmieci w Polsce nie była aż tak bardzo przestrzegana. Wszystko jednak zmieniło się wraz z pierwszym lipca 2017 roku. Dzięki rozporządzeniu, które w tym dniu weszło w życie, w całym kraju zaczęto wdrażać jednolity system segregacji odpadów (JSSO). Obecnie Polacy wyrzucają śmieci do pięciu pojemników, przeznaczonych na różnego typu odpady:

  • Niebieski pojemnik - jest przeznaczony na papier,
  • Żółty pojemnik - do niego wyrzuca się metale i tworzywa sztuczne,
  • Zielony pojemnik - do segregacji szkła,
  • Brązowy pojemnik - wyrzuca się do niego odpady biodegradowalne, pochodzące z gospodarstw domowych,
  • Czarny pojemnik - w nim utylizuje się odpady zmieszane.

Prawidłowa segregacja odpadów sprawia jednak niemały kłopot wielu Polakom. Niektórzy wciąż nie do końca wiedzą, które kontenery przeznaczone są na konkretne odpady. Jednym z problematycznych odpadów mogą wydawać się stare nośniki danych, takie jak płyty CD. Do jakich śmieci można spokojnie je wyrzucać? Warto wiedzieć, że na tego typu odpady przeznaczony jest żółty pojemnik, w którym składujemy metale i tworzywa sztuczne. Kontener w tym kolorze służy również do segregacji kaset magnetofonowych czy wideo.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Płyty CD i DVD - segregacja

W jaki sposób jeszcze utylizować płyty CD? Segregacja płyt kompaktowych odbywa się również w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Kontenery do wyrzucania tego rodzaju śmieci pojawiają się również w marketach zajmujących się sprzedażą sprzętów elektrycznych, jak również sklepach wielkopowierzchniowych.

Gdzie jeszcze można wyrzucać płyty CD? Dobrym pomysłem okazuje się skorzystanie z usług firm, oferujących pomoc w recyklingu płyt CD i DVD. Stare nośniki danych mogą przydać się do produkcji nowych płyt. Poliuretan, na który przetwarzane są płyty, jest także używany w produkcji obuwia. Oddając płyty do recyklingu, warto jednak upewnić się najpierw, że zapisane na nich dane nie pozostaną odczytane.

Stare, niepotrzebne płyty można również wykorzystać w inny sposób. Mieniące się krążki nadają się do tworzenia z nich interesujących ozdób. Płyty CD lub DVD mogą również interesować artystów czy twórców instalacji, którzy zechcą tchnąć w nie nowe życie, tworząc z ich pomocą biżuterię czy rzeźby.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Zobacz wideo Jak zmniejszyć zużycie ropy naftowej? Ekspert wyjaśnia
Więcej o: