Kwiecień 2022 najgorszym miesiącem w historii Ziemi. Tak źle z CO2 nie było od ponad 4 mln lat

Według odczytów z Obserwatorium Mauna Loa na Hawajach średni miesięczny poziom CO2 w kwietniu najprawdopodobniej przekroczy wartość 420 części na milion (ppm). Będzie to rekordowy poziom w historii ludzkości i najprawdopodobniej najwyższy od 4,1 do 4,5 miliona lat - donosi portal Axios.

Ludzkość regularnie spala paliwa kopalne i wycina lasy deszczowe pod uprawy, co jest jednym z głównych powodów stałego wzrostu poziomów CO2 w atmosferze. Tempo tego wzrostu jest bezprecedensowe i zwiększa się z roku na roku. Potwierdziły te obserwacje naukowców na szczycie Mauna Loa na Hawajach

Zobacz wideo Paliwowy gigant zmuszony przez sąd do redukcji emisji CO2. Czy ruszy efekt domina?

CO2. Kryzys klimatyczny narasta 

Badania na wierzchołku tej góry prowadzone są od 1958 roku. Miejsce to jest nieprzypadkowe, ponieważ jest tam stosunkowo czyste powietrze. Zbierane tam dane przedstawiające wzrost CO2 zwane są potocznie "Krzywą Keelinga". Wzięło się to od Charlesa Keelinga, który rozpoczął i prowadził tam takie obserwacje. Teraz badania kontynuuje jego syn Ralph, który przekazał portalowi Axios, że kilka pierwszych dni kwietnia pokazało, iż odczyty CO2 mieszczą się na poziomie 420 ppm lub powyżej. 

Naukowiec zakłada, że na podstawie tempa sukcesywnego miesięcznego wzrostu, będzie to pierwszy miesiąc, w którym ta granica zostanie przekroczona. Raplh Keeling zakłada, że w maju średnia wciąż będzie wzrastać, a przebicie tej bariery jest już "praktycznie przesądzone".  

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Stężenie CO2 w atmosferze rośnie 

- Stężenie CO2 wciąż rośnie. Jeśli spojrzeć na zapisy, to wzrost jest nieubłagany. Ludzie ciężko pracowali i muszą ciężko pracować, aby spowolnić tempo wzrostu. Ale musimy być szczerzy - nie zrobiliśmy jeszcze zbyt wiele, aby faktycznie ograniczyć ten przyrost - powiedział Keeling w rozmowie dla Axios.  

Portal Axios przywołuje dane z National Oceanic and Atmospheric Administration ( amerykańska instytucja rządowa zajmująca się prognozowaniem pogody, w tym ostrzeganiem przed sztormami i innymi ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi), które uważa, że po wyjściu z ostatniej epoki lodowcowej w ciągu 6000 lat poziom CO2 w atmosferze wzrósł o około 80 ppm. Jednak obecnie jego stężenie wzrasta każdego roku o ponad 2 ppm. Pieter Tans z tej organizacji potwierdził również przewidywania, że poziom CO2 przekroczy 420 ppm w kwietniu

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zanieczyszczenie środowiska. Rekordowo wysoka emisja CO2

Naukowcy, na których powołuje się portal, wyjaśniają, co oznacza dla nas w praktyce pojęcie "stężenie CO2". Wpływa ono odczuwalnie na ogromny wzrost ilości ciepła, które przedostaje się do oceanów i atmosfery. W konsekwencji powoduje  "topnienie pokryw lodowych i podnoszenie poziomu mórz, a także prowadzi do coraz bardziej niszczycielskich ekstremalnych zjawisk pogodowych".

Kwiecień w roku 2022 ma być najgorszy w historii, a badacze już przestrzegają przed majem. Właśnie wtedy następuje bowiem roczny szczyt stężenia CO2. Wynika to z faktu, że roślinność, która w tym czasie dopiero rozwija się na półkuli północnej po miesiącach zimowych, nie zdąży jeszcze pochłonąć w procesie fotosyntezy odpowiedniej ilości dwutlenku węgla, który zdążył nagromadzić się w atmosferze.  

Więcej o: