Delfiny po raz pierwszy w Bałtyku. "Niezwykły rarytas przyrodniczy"

W internecie pojawiły się filmy przedstawiające delfiny w Bałtyku. "Delfiny 1,5 mili od naszego brzegu w Kołobrzegu" - napisała prezydentka tego miasta Anna Mieczkowska, która zamieściła nagranie wykonane przez jednego z mieszkańców. Jak podaje Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry IO UG, według pierwszej identyfikacji mogą to być delfiny białobokie.

Anna Mieczkowska, prezydentka Kołobrzegu, zamieściła w środę na Facebooku film, który wykonał jeden z mieszkańców tego miasta. Widać na nim delfina wynurzającego się ponad tafle wody. "Delfiny 1,5 mili od naszego brzegu w Kołobrzegu" - napisała.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Naukowcy odkryli, że delfiny zwracają się do siebie za pomocą sygnatur dźwiękowych Delfiny wołają się po "imieniu". Matki uczą je unikalnych sygnatur dźwiękowych

Delfiny białobokie w Morzu Bałtyckim?

Również Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry IO UG skomentowała ten niecodzienny widok. Na podstawie zdjęć, które udostępnili świadkowie, oceniono, że mogą to być delfiny białobokie.

"Delfiny w Bałtyku i to nie byle jakie delfiny. Delfiny białobokie zgodnie z wstępną identyfikacją. Gatunek, który był do tej pory w naszych wodach tylko raz i to martwy, wyrzucony na brzeg. Jeśli faktycznie potwierdzi się to, że to jest ten gatunek, to będzie to niezwykły rarytas przyrodniczy" - czytamy we wpisie na Facebooku.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Delfin Delfiny zabija choroba skóry. Winne zmiany klimatu i spadek zasolenia wód

Delfiny w Bałtyku. "Sieci rybackie są dla nich wielkim zagrożeniem"

Iwona Pawliczka, kierowniczka Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu oceniła, że delfiny mogły przypłynąć na nasze wody w pogoni za rybą lub eksplorując nowy teren. - U nas zwykle nie pozostają długo. Wielkim zagrożeniem dla nich są sieci rybackie - powiedziała w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Jak dodała, nie ma pewności, do jakiego gatunku należały obserwowane w środę delfiny. - Najbardziej prawdopodobne jest, że są to delfiny białobokie, które żyją w Morzu Północnym. Tutaj przypłynęły przez płytkie cieśniny duńskie - powiedziała Iwona Pawliczka.

- Takie wycieczki już się zdarzały, obserwowaliśmy wcześniej w naszej części Bałtyku delfiny i wieloryby. Staramy się śledzić ich losy, informować o tym kolegów z innych państw bałtyckich, by wytężali wzrok. Być może im także uda się je zaobserwować - dodała.

Zobacz wideo Są słodkie i przyjazne, a do tego mają wielki mózg! Poznajemy sekrety delfinów [Pracownia Bronka]
Więcej o: