Delfiny po raz pierwszy w Bałtyku. "Niezwykły rarytas przyrodniczy"

W internecie pojawiły się filmy przedstawiające delfiny w Bałtyku. "Delfiny 1,5 mili od naszego brzegu w Kołobrzegu" - napisała prezydentka tego miasta Anna Mieczkowska, która zamieściła nagranie wykonane przez jednego z mieszkańców. Jak podaje Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry IO UG, według pierwszej identyfikacji mogą to być delfiny białobokie.

Anna Mieczkowska, prezydentka Kołobrzegu, zamieściła w środę na Facebooku film, który wykonał jeden z mieszkańców tego miasta. Widać na nim delfina wynurzającego się ponad tafle wody. "Delfiny 1,5 mili od naszego brzegu w Kołobrzegu" - napisała.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Naukowcy odkryli, że delfiny zwracają się do siebie za pomocą sygnatur dźwiękowychDelfiny wołają się po "imieniu". Matki uczą je unikalnych sygnatur dźwiękowych

Delfiny białobokie w Morzu Bałtyckim?

Również Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry IO UG skomentowała ten niecodzienny widok. Na podstawie zdjęć, które udostępnili świadkowie, oceniono, że mogą to być delfiny białobokie.

"Delfiny w Bałtyku i to nie byle jakie delfiny. Delfiny białobokie zgodnie z wstępną identyfikacją. Gatunek, który był do tej pory w naszych wodach tylko raz i to martwy, wyrzucony na brzeg. Jeśli faktycznie potwierdzi się to, że to jest ten gatunek, to będzie to niezwykły rarytas przyrodniczy" - czytamy we wpisie na Facebooku.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

DelfinDelfiny zabija choroba skóry. Winne zmiany klimatu i spadek zasolenia wód

Delfiny w Bałtyku. "Sieci rybackie są dla nich wielkim zagrożeniem"

Iwona Pawliczka, kierowniczka Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu oceniła, że delfiny mogły przypłynąć na nasze wody w pogoni za rybą lub eksplorując nowy teren. - U nas zwykle nie pozostają długo. Wielkim zagrożeniem dla nich są sieci rybackie - powiedziała w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Jak dodała, nie ma pewności, do jakiego gatunku należały obserwowane w środę delfiny. - Najbardziej prawdopodobne jest, że są to delfiny białobokie, które żyją w Morzu Północnym. Tutaj przypłynęły przez płytkie cieśniny duńskie - powiedziała Iwona Pawliczka.

- Takie wycieczki już się zdarzały, obserwowaliśmy wcześniej w naszej części Bałtyku delfiny i wieloryby. Staramy się śledzić ich losy, informować o tym kolegów z innych państw bałtyckich, by wytężali wzrok. Być może im także uda się je zaobserwować - dodała.

Zobacz wideo Są słodkie i przyjazne, a do tego mają wielki mózg! Poznajemy sekrety delfinów [Pracownia Bronka]
Więcej o: