Niemcy. Dryfująca elektrownia słoneczna na jeziorze. Od maja będzie dostarczać prąd

Pływająca elektrownia słoneczna powstała na sztucznym jeziorze po dawnym kamieniołomie. Jej uruchomienie zaplanowane jest na 24 maja. Budująca ją firma ocenia, że Niemcy wykorzystując cały potencjał takich zbiorników, mogliby produkować nawet 20 gigawatów energii.

Jeszcze w 2020 roku ponad połowa energii wytwarzanej w Niemczech pochodziła z odnawialnych źródeł. W ostatnich dwóch latach jednak trend się odwrócił i węgiel znów stał się głównym paliwem u naszych zachodnich sąsiadów.

Zaczęło być to szczególnie problematyczne, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę. Niemcy do jesieni chcą przestać sprowadzać rosyjski węgiel. Do tego wygaszają cały czas elektrownie atomowe i stawiają na OZE. W tej walce o czysty prąd mogą dostać jednak kolejny oręż, który ułatwi im transformację energetyczną. 

Zobacz wideo Koniec fotowoltaiki w Polsce? Małgorzata Tracz: Nie jest to dobra ustawa

Pływająca elektrownia słoneczna w Niemczech

Firma BayWa r.e. na sztucznym jeziorze po dawnym kamieniołomie zainstalowała 5,8 tys. modułów fotowoltaicznych. Umieszczono je na 360 pływających elementach - donosi Reuters. To jedna z największych konstrukcji tego typu w Niemczech. Elektrownia ma ruszyć już 24 maja i będzie zasilać firmę Quarzwerke, które wydobywa, przetwarza i rafinuje minerały przemysłowe w mieście Haltern am See (Nadrenia Północna-Westfalia) niedaleko Dortmundu.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Przedsiębiorstwo na swój użytek chce wykorzystać 75 proc. produkowanej przez pływającą elektrownię energii. Jej moc to 3 MW, jest więc porównywalna do lądowej turbiny wiatrowej. Nadwyżka trafi do sieci publicznej. 

Zalety pływających elektrowni

Toni Weigl, jeden z dyrektorów w BayWa r.e wylicza, że pływające panele słoneczne są przyjazne środowisku i mają tę zaletę, że można je szybko i łatwo zainstalować. Firma szacuje, że w Niemczech można zainstalować pływające elektrownie słoneczne o łącznej mocy 20 GW, co stanowi mniej więcej 10 proc. mocy wszystkich elektrowni w Niemczech. Przy takiej ich ilości można wypuszczać do środowiska 1,1 tys. ton dwutlenku węgla rocznie mniej.

BayWa r.e. planuje w tym roku uruchomić odnawialne źródła energii o łącznej mocy 1 GW. Oprócz pływających elektrowni wliczają się w to turbiny wiatrowe morskie i lądowe. Firma zajmuje się także pośrednictwem w zakupie zielonej energii dla międzynarodowych firm. 

Więcej o: