Zielony Poranek na Dzień Ziemi. Ekspert: Bez radykalnych działań nie mamy szans

- Kiedy idzie o globalny wzrost temperatury, to każdy ułamek stopnia już coś zmienia. (...) Każda dziesiąta stopnia więcej to kolejne negatywne skutki. Dlatego naukowcom zależy na tym, by ten wzrost zatrzymać jak najszybciej. (...) Bez natychmiast podjętych, szeroko zakrojonych i radykalnych działań nie mamy szansy tego powstrzymać - przekazała w Zielonym Poranku Gazeta.pl Anna Sierpińska - redaktorka serwisu Naukaoklimacie.pl, popularyzatorka nauki i specjalistka w dziedzinie wpływu zmiany klimatu na środowisko przyrodnicze.

Ekspert: Bez radykalnych działań nie mamy szans

Jaki będzie to miało realny wpływ na nas i nasze życie? - Gospodarka Polski w dużej mierze opiera się na rolnictwie i z tego względu jest bardzo ważne pod względem wdrażania różnych działań adaptacyjnych. My już wiemy i widzimy, że będziemy mieć duże problemy zwłaszcza z suszami. Dlatego działania adaptacyjne są w rolnictwie kluczowe, zarówno po to, żeby utrzymać dochód rolników, i żebyśmy mieli niezakłócone dostawy żywności. Bardzo ważne są też działania w miastach i mniejszych miejscowościach: coraz częściej pojawiają się powodzie błyskawiczne. Mamy takie ulewy, że przelewa się kanalizacja i mamy jeziora na ulicach. To też jest problem, bo woda niszczy fundamenty itd. Powinniśmy się do tego dostosowywać i raport bardzo wyraźnie podkreśla, że już należy to robić już teraz. I to w sposób długofalowy, nie doraźny, który pozwoli osiągać dodatkowe korzyści w przyszłości, czyli np. chronić przyrodę - tłumaczy ekspertka.

Zobacz wideo Zielony Poranek Gazeta.pl

Anna Sierpińska z Naukoaoklimacie.pl pełni też funkcję sekretarza zarządu w Fundacji Edukacji Klimatycznej. Będzie pytana m.in. o apel naukowców opublikowany z okazji Dnia Ziemi. Podpisało się pod nim już ponad 100 badaczy z całej Polski.

Posłuchajcie nas i działajmy razem dla klimatu. Nie wolno dłużej zwlekać. Wszyscy mamy wkład w zmianę klimatu, więc wszyscy podejmijmy wysiłek, by ją spowolnić. Nie mamy drugiej planety – musimy uratować tę jedną
Sorry, nie taki mamy klimat! Popatrz na Ziemię z oddali. To maleńki pyłek, który wraz z kilkoma innymi mknie przez pustkę kosmosu. Od tej pustki chroni nas tylko mgiełka atmosfery - jest jej tak niewiele, że odpowiada warstwie wody o grubości 10 metrów. Pod nią jesteśmy my i cała przyroda. Istniejemy tylko dlatego, że największy z pyłków - Słońce - dostarcza naszej planecie energii, którą zasilany jest cały system życia. Działanie tego systemu zależy od tego, jak energia przenika przez atmosferę. Nasz najbliższy towarzysz, Księżyc, atmosfery nie ma. Mimo że dostaje tyle samo energii co Ziemia, jest martwy...

- brzmi jego fragment. 

Posłuchaj specjalnego odcinka podcastu Outriders: Audioreportaż "Puszcza"

Czytaj więcej: Polscy naukowcy apelują: Wszyscy podejmijmy wysiłek, by spowolnić zmianę klimatu

Więcej o: