"Polska jest śmietnikiem Europy". Odpady z Niemiec zalegają na nielegalnych wysypiskach

"Nielegalne odpady z Niemiec i innych krajów zachodnich zalewają Polskę, zatruwając środowisko naturalne" - podał dziennik "Berliner Zeitung". Według GIOS w Sarbii znaleziono 8700 ton odpadów, w tym 6500 ton z Niemiec. W lipcu 2021 roku Polska wezwała niemiecką szefową resortu Svenję Schulze do zabrania nielegalnych odpadów, jednak władze w Berlinie wciąż nie zareagowały, a problem jedynie narasta.

"W niezliczonych miejscach w Polsce, na nielegalnych hałdach składowane są setki tysięcy ton odpadów z Niemiec, Anglii, Szwecji, Holandii, Austrii i Włoch" – piszą w weekendowym wydaniu stołecznej gazety "Berliner Zeitung" Michael Billig i Marius Muenstermann. "Polska jest śmietnikiem Europy" – przytaczają opinię Piotra Barczaka, eksperta z Europejskiego Biura Środowiska.

Zobacz wideo Mafie gospodarcze zarabiają na odpadach. "Dla nich to eldorado"

Wysypisko śmieci w Polsce. Trujące wysypisko w Sarbii

Wśród opisanych przez niemieckich dziennikarzy przykładów znajduje się Sarbia, wieś w województwie wielkopolskim. Z ustaleń "Berliner Zeitung" wynika, że nielegalne wysypisko odpadów, głównie z Niemiec, powstało tam w 2018 roku. W ciągu kilku tygodni w tym miejscu zrzucono z ciężarówek kilka tysięcy ton odpadów.

 Boimy się, że śmieci zanieczyszczają wodę pitną – mówi mieszkanka wsi, Helena Jasińska-Przychodniak, której protesty przeciwko transportom śmieci okazały się nieskuteczne.

Niespełna 20 km od Sarbii, w szopie nieświadomego skutków rolnika, zdeponowano setki ton opakowań z Niemiec i Anglii. W tej okolicy od lat zalega 20 tys. ton odpadów przemysłowych jednej z saksońskich firm. W okolicy Lubina autorzy reportażu odkryli kilkadziesiąt ton odpadów plastikowych i trujących, składowanych nad potokiem pomiędzy dwiema wioskami.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Na południe od Krakowa w charakterze składowiska odpadów wykorzystywana jest nieczynna stacja benzynowa. Zaledwie kilka kilometrów dalej, niedaleko cmentarza piętrzą się góry śmieci pochodzące z pewnej firmy z Niemiec Południowych. Nielegalne wysypisko śmieci istniało także w Zgierzu. To miejsce stało się znane w całej Polsce po tym, jak w 2018 roku doszło tam do pożaru. Ogień szalał przez dwie doby, a trujący dym zagrażał zdrowiu okolicznych mieszkańców.

"Zgierz stał się symbolem katastrofalnej sytuacji w Polsce" – piszą autorzy, zwracając uwagę, że w związku z tym wysypiskiem odnaleziono umowy i listy przewozowe 28 niemieckich firm.

Odpady z Niemiec w Polsce. Niemieckie firmy pozbywają się śmieci

Według Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOS) w Sarbii znaleziono 8700 ton odpadów, w tym 6500 ton z Niemiec. Polskim urzędnikom udało się zidentyfikować dwie firmy, z których pochodzą śmieci.

Trzecią wykryli dziennikarze "Berliner Zeitung". Jak piszą, chodzi o ALBĘ – berlińską firmę branży gospodarki odpadami i recyklingu, a dokładniej jej sortownię w Brunszwiku. Odpady pochodzące z tego źródła są w dodatku oznaczone jako "EBS" - paliwo zastępcze, które nie nadaje się do recyklingu. ALBA zapewniła, że nie wywozi za granicę niesortowanych odpadów ani resztek po sortowaniu.

"Berliner Zeitung" podkreśla, że polskie Ministerstwo Ochrony Środowiska wezwało w lipcu 2021 roku niemiecką szefową resortu Svenję Schulze do zabrania nielegalnych odpadów, jednak władze w Berlinie nie zareagowały.

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Lukratywny interes, niskie kary

Jan Op Gen Oorth z Europolu ocenia, że nielegalne interesy z odpadami są "profesjonalnie zorganizowane i bardzo opłacalne". Uczestniczą w nich nie tylko gangi przestępcze, lecz także rzekomo czyste firmy z branży gospodarki odpadami. "Dokumenty są fałszowane, celnicy korumpowani. Ryzyko wpadki jest znikome" - tłumaczy. 

Komisja Europejska szacuje zyski z nielegalnego handlu odpadami na 15,3 mld euro. W razie wpadki osoby odpowiedzialne w Niemczech dostają zwykle karę grzywny w wysokości 200 euro.

Za nielegalnym wysypiskiem śmieci w Sarbii stoi zdaniem "Berliner Zeitung" „podejrzana sieć kilku polskich firm".  Dzierżawcą terenu, na którym powstało wysypisko, był prawdopodobnie bezdomny z Poznania. Ten sam człowiek był w tym samym czasie dyrektorem dwóch firm budowlanych i nieruchomości w Berlinie, które zostały rozwiązane. Czy polski bezdomny rzeczywiście kierował obiema firmami, czy też był tylko "słupem" już się nie dowiemy. Zmarł w czerwcu 2021 roku.

Część odpadów, które trafiły do Sarbii, znalazły się tam dzięki pośrednikowi, który ma też swoje własne wysypisko w miejscu odległym o 120 km. Tam też leżą śmieci z Niemiec. Autorzy reportażu w „Berliner Zeitung" kończą tekst wypowiedzią Heleny Jasińskiej-Przychodniak:

Niemieckie firmy, które produkują śmieci, są za to odpowiedzialne.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

Więcej o: