Wyglądają jak rekwizyty wykorzystywane w filmach grozy - tymczasem są to organizmy, które możemy spotkać w polskich lasach. Sprawdź, czym są śluzowce.
"Śluzowce to tajemnicze twory łączące cechy kilku grup żywych organizmów. Wyglądają tak, że można o nich kręcić horrory. Smętosz czarny, znaleziony na pniu sosny, początkowo nie jest czarny, dopiero z czasem zmienia się w czarną narośl" - napisały na Twitterze Lasy Państwowe, które opublikowały zdjęcia niezwykłego organizmu.
Śluzowce glebowe to organizmy zbliżone do grzybów. Nie są jednak one bezpośrednio spokrewnione z roślinami, ani ze zwierzętami czy z grzybami. Jednak, jak czytamy na stronie Encyklopedialesna.pl: "Niektóre ich cechy przypominają cechy roślin, grzybów albo zwierząt". Zgodnie z definicją podaną w internetowej encyklopedii leśnej, śluzowce żywią się bakteriami, grzybami oraz pierwotniakami.
Przeczytaj więcej informacji na temat środowiska na stronie głównej Gazeta.pl
Na zdjęciu opublikowanym przez Lasy Państwowe znajdują się smętosze czarne, czyli organizmy należące do śluzowców. "W początkowej fazie formowania się, zrosłozarodnia może być różowa lub kremowa (żółta). W późniejszym czasie kolor zmienia się na czarny - stąd nazwa" - informuje Zespół Ochrony Lasu w Szczecinku. Powierzchnia smętosza czarnego może być gładka i lśniąca lub chropowata i matowa, a zrosłorodnia pękają w momencie dojrzewania i uwalniają na zewnątrz zarodniki, dające początek nowym śluzowcom.