Rekordowe pożary na Syberii. Spłonęły lasy o powierzchni większej niż Luksemburg

Rosja zmaga się nie tylko z konsekwencjami swojej agresji przeciwko Ukrainie, lecz także z problemami wewnętrznymi. Największym - w dosłownym znczeniu - są gigantyczne pożary na Syberii. Tylko w jednym z nich spłonął las wielkości połowy Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Całkowita spalona powierzchnia już jest rekordowa. Pożary są napędzane przez zmiany klimatu.
Zobacz wideo Michał Smoleń (Instrat) wyjasnia jak obecna sytuacja wpłynie na decyzje rządu ws. odchodzenia od węgla?

Obecny sezon pożarów lasów na Syberii może być rekordowy - pisze serwis themoscowtimes.com. Lato jeszcze się nie zaczęło, a już spłonęły ogromne obszary lasów na terytorium Rosji. Według cytowanych przez portal danych ogień pochłonął już na Syberii dwa razy tyle lasów, co w tym samym okresie ubiegłego roku.

Do połowy maja wykryto 4 tys. pożarów, które objęły 270 tys. hektarów. To więcej, niż wynosi powierzchnia Luksemburga. Tylko jeden z pożarów, który widać na zdjęciu satelitarnym unijnego programu Copernicus, objął 14,5 tys. hektarów. To tak, jakby spłonęła połowa Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Na mapie poniżej widać miejsca, w których satelity NASA wykryły pożar między 10 a 17 maja:

embed

Rosja. Pożary na Syberii. Klimatyczne sprzężenie zwrotne

Pożary są wyniszczające nie tylko dla środowiska. Uderzają też w gospodarkę i zagrażają ludziom. Tylko w jednym tygodniu zabiły w Rosji 16 osób. O wiele więcej może cierpieć z powodu wdychania dymu.

Na temat pożarów wypowiedział się Władimir Putin. Powiedział on ministrowi ds. sytuacji nadzwyczajnych Rosji Aleksandrowi Czuprjanowi, że "nie może się powtórzyć" sytuacja z zeszłego roku, gdy padł rekord pożarów w Rosji - informował Reuters. W 2021 roku spłonęło 18,8 mln hektarów rosyjskich lasów.

Wielkie pożary lasów mają efekt sprzężenia zwrotnego na zmiany klimatu. Przez rosnącą temperaturę i suszę pożary są jeszcze większe i częstsze. Jednocześnie płonące lasy emitują dużo dwutlenku węgla, co dalej napędza ocieplenie klimatu, a w dalszej kolejności jeszcze zwiększa zagrożenie pożarami. Wciąż jednak podstawową przyczyną zmian klimatu jest spalanie ropy, węgla i gazu przez ludzi.

Więcej o: