Plastik może rozkładać się rekordowo szybko. Foliówka nawet w 24 godziny. Nowe odkrycie naukowców

Enzym PHL7 może rozkładać plastik nawet w 24 godziny. Naukowcy z Uniwersytetu w Lipsku odkryli enzym, który tworzywa PET (z których wykonane są butelki czy plastikowe torebki) rozkłada w rekordowo krótkim czasie. Badanie niemieckich naukowców zostało przewodnim tematem czasopisma naukowego "ChemSusChem".

W przyrodzie enzymy są m.in. wykorzystywane do rozkładania części roślin przez bakterię. W 2012 roku w Japonii odkryto, że mogą również degradować PET. Dopiero w tym roku jednak na lipskim cmentarzu Südfriedhof naukowcy tamtejszego uniwersytetu znaleźli enzym, który w laboratorium w rekordowym tempie rozkładał PET. 

Zobacz wideo Problem plastiku i opakowań jednorazowych. „Tu pandemia zrobiła dużo złego"

Plastik. Naukowcy odkryli enzym rozkładający plastik 

Naukowcy z Instytutu Chemii Analitycznej znaleźli i zbadali siedem różnych enzymów. Do pojemników z roztworem dodawali PET i zmierzyli ilość plastiku, która uległa degradacji w określonym czasie i porównali wartości między sobą. Najlepszy wynik osiągnęła ostatnia próbka nazwana PHL7. W ciągu 16 godzin PHL7 spowodował rozkład PET o 90 proc.  

- Nasz enzym jest więc dwukrotnie bardziej aktywny niż złoty standard wśród hydrolaz rozkładających poliester - wyjaśniał Sonnendecker. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Plastik. Jak rozkładać plastik mogą enzymy?

Taka skuteczność wynika z tego, iż dotychczas znane hydrolazy rozkładające poliester zawierają resztę fenyloalaninową, a PHL7 zawiera leucynę. W praktyce oznacza to, że plastikową siatkę - taką, jakiej używa się do sprzedaży winogron w supermarketach – enzym rozkłada w czasie krótszym niż 24 godziny. W porównaniu do stosowanych zazwyczaj w recyklingu precasach termicznych, gdy tworzywa sztuczne są palone, w wysokich temperaturach, taki sposób rozkładu może być dużo bardziej ekologiczny.  

Enzymy wymagają do pracy jedynie środowiska wodnego i temperatury od 65 do 70 stopni Celsjusza. Rozkładają one PET na składniki: kwas tereftalowy i glikol etylenowy, które można następnie ponownie wykorzystać do produkcji nowego PET - w ten sposób powstaje cykl zamknięty. Mimo to sposób ten był testowany jedynie w pilotażowym zakładzie we Francji

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Plastik. Nowo odkryty enzym, a ekologiczny recykling 

- Odkryty w Lipsku enzym może wnieść istotny wkład w tworzenie alternatywnych, energooszczędnych procesów recyklingu tworzyw sztucznych. Opracowany obecnie w Lipsku biokatalizator wykazuje wysoką skuteczność w szybkim rozkładzie zużytych opakowań spożywczych PET i nadaje się do wykorzystania w przyjaznym dla środowiska procesie recyklingu, w którym z produktów rozkładu można wyprodukować nowe tworzywo sztuczne - mówi profesor Wolfgang Zimmermann, który odegrał kluczową rolę w zainicjowaniu badań nad technologiami enzymatycznymi na Uniwersytecie w Lipsku. 

Naukowcy z Lipska mają nadzieję, że nowo odkryty enzym PHL7 może przyczynić się do rozwoju recyklingu biologicznego w praktyce i w tym celu poszukują partnerów przemysłowych. Zapewniają, że może to obniżyć koszty recyklingu i zapowiedzieli, że w ciągu 2-3 lat przedstawią dokładny prototyp, który będzie zakładał dokładne korzyści ekonomiczne wynikające z nowego procesu.   

Więcej o: