Początek programu o 8.30. Zapraszamy!
Embargo na rosyjskie paliwa wywiera ogromny wpływ na gospodarki wielu krajów Zachodu. Czy wysokie ceny na stacjach paliw, to jedyne, o co powinniśmy się martwić? W progamie Zielony Poranek Gazeta.pl o możliwych skutkach ekologicznych wojny opowie Wiktoria Jędroszkowiak, aktywistka klimatyczna.
Wzrost cen może bowiem zahamować transformację energetyczną. Potrzebne są nowe ścieżki działań władz i sposób na uniezależnienie się od paliw kopalnych. Czy społeczny odbiór koniecznych zmian ucierpi na skutek agresji Rosji?
Patryk Strzałkowski spyta też o priorytety światowej polityki klimatycznej. 6 czerwca w Bonn rozpoczną się obrady 56. sesji Ciał Pomocniczych Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych ws. zmian klimatu. W trakcie tzw. Konwencji Klimatycznej ustalony ma zostać sposób współpracy nad zatrzymaniem negatywnego wpływu człowieka na środowisko.
W programie zajmiemy się też tematem rewolucji na drogach, którą szykuje Unia Europejska. Niedawne głosowanie w PE może bowiem wyznaczyć datę ostatecznego kresu samochodów spalinowych. Czy 2035 to odpowiednia data? Czy Polska zdąży z transformacją energetyczną, by samochody elektryczne nie były pośrednim źródłem emisji gazów cieplarnianych?
Wysokie ceny benzyny i innych paliw są jednym z głównych elementów debaty publicznej. Bariera ośmiu złotych za litr została już bowiem przekroczona, możliwe jednak, że wzrosty na tym się nie zatrzymają. Eksperci szacują, że ceny paliw w ciągu miesięcy letnich mogą nadal drożeć. Wynika to bezpośrednio z większego zapotrzebowania na paliwo związanego z wakacyjnymi wyjazdami.
Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl