PGE kupuje nową spółkę i przejmuje trzy farmy wiatrowe. Koszt - 939 mln zł

PGE Energia Odnawialna, spółka należąca do Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) sfinalizowała przejęcie 100 proc. udziałów Collfield Investments. Dzięki temu PGE przejmie trzy farmy wiatrowe zlokalizowane w Polsce, o łącznej mocy 84,2 MW. Transakcja ta ma wartość 939 mln zł.

Już na początku kwietnia PGE zawarło z Vanadium Holdco warunkową umowę nabycia 100 proc. udziałów w spółce Collfield Investments. Transakcja została jednak zawieszona w oczekiwaniu na zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. We wtorek 21 czerwca PGE poinformowało, że wszystkie formalności zostały dopięte, a transakcja zamknięta. 

Zobacz wideo Dlaczego Polska jest skazana na energię z wiatru?

Farmy wiatrowe przejęte przez PGE

Farmy wiatrowe, które przejął PGE, znajdują się w trzech różnych województwach. W województwie kujawsko-pomorskim jest farma Radzyń o mocy 36,9 MW. W województwie łódzkim znajduje się farma Ścieki o mocy 22 MW, a farma Jóźwin o mocy 25,3 MW leży w województwie wielkopolskim.

Przejęcie trzech farm to dla Grupy PGE wzrost mocy zainstalowanej w energetyce wiatrowej na lądzie z 688 MW do 772 MW oraz wzrost udziału w rynku z 9,6 proc. do 10,8 proc. - wyjaśnia portal nettg.pl. Jest to również element realizacji strategii Grupy PGE, która zakłada 1 GW nowych mocy w lądowych farmach wiatrowych do 2030 roku. 

Więcej informacji z gospodarki i świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

PGE poszerza możliwości energetyczne w Polsce

Wartość transakcji ma wynieść 939 mln zł. Forsal informuje, że obejmie również gotówkę - ok. 180 mln zł, które były zgromadzone na rachunkach spółki Collfield oraz jej spółek zależnych. Inwestycje.pl wyliczają, że Grupa PGE wytwarza 41 proc. produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, jej udział w rynku ciepła wynosi 18 proc., a w rynku energii ze źródeł odnawialnych 10 proc. 

Więcej o: