Greta Thunberg wygłosiła przemowę na festiwalu Glastonbury. "Zamiast szukać nadziei, zacznij ją sam tworzyć"

Greta Thunberg mówiła o sprawiedliwości klimatycznej podczas festiwalu Glastonbury. Aktywistkę przedstawiono, jako najbardziej inspirująca mówczynię swojego pokolenia. Krytykowała światowych liderów, ale zostawiła ziarno nadziei.

Greta Thunberg niespodziewanie pojawiła się na scenie festiwalu Glastonbury. 19-letnia aktywistka wygłosiła płomienną przemowę o katastrofie klimatycznej. Ziemska biosfera "nie tylko się zmienia, ona się destabilizuje, ona się rozpada" - stwierdziła Thunberg, cytowana przez BBC. Jednak wsłuchanemu w jej słowa tłumowi pozostawiła też przestrzeń na nadzieję i działanie.

Zobacz wideo Katastrofa klimatyczna. "Głupota polityków nas zaboli. Kto będzie sterował klimatem, ten będzie rządził światem"

Greta Thunberg skrytykowała światowych przywódców na Glastonbury

19-letnia aktywistka została zaproszona na scenę przez Emily Eavis, organizatorkę Glastonbury, która przedstawiła ją jako "najbardziej inspirująca mówczynię swojego pokolenia". Nastolatka mówiła o katastrofie klimatycznej. Kolejny raz krytykowała światowych liderów. Thunberg oskarżyła ich o tworzenie luk, które mają chronić firmy, stojące za wysoką emisją CO2 i wywołujące zmiany klimatyczne.

- To moralna decyzja, która narazi na niebezpieczeństwo całą żyjącą planetę - zapowiedziała aktywistka.

Przemówienie aktywistki miało jednak także optymistyczne akcenty - namawiała osoby biorące udział w festiwalu, do wzięcia odpowiedzialności za los planety.

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

- Jesteśmy zdolni do niesamowitych rzeczy - mówiła do festiwalowiczów. - Kiedy poznamy całą historię, będziemy wiedzieli, co robić. Jest jeszcze czas, aby wybrać nową ścieżkę, cofnąć się z urwiska - zapewniła. - Zamiast szukać nadziei, zacznij ją samemu tworzyć - apelowała.

Osoby słuchające przemówienia razem z Thunberg skandowały hasła o sprawiedliwości klimatycznej.

Aktywistka przemawiała na tle "pasów ocieplenia", które obrazują, jak globalnie wzrosła średnia temperatura w ostatnich dekadach.

Festiwal Glastonbury zrezygnował z używania jednorazowych, plastikowych butelek. Thunberg podziękowała organizatorom za ograniczenie zużycia plastiku. 

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: