Zawodowy wędkarz złowił rybę z wędką na głowie. "Najbrzydsza, jaką widziałem". To jadalny gatunek

Wędkarz podpisujący się jako Trapman Bermagui zamieścił na Facebooku zdjęcie ryby, którą określił jako "najbrzydszą, jaką widział". Podejrzewał, że to tzw. blobfish, ale zdaniem naukowca James Maclaine'a to żabnica. Gatunek, który mimo swojego wyglądu, jest jadalny.

Z pewnością natknęliście się na sformułowanie, że więcej wiemy o kosmosie, niż o oceanie. To nie do końca prawda, ale znajdziemy nieco słuszności w tym twierdzeniu. Przy dnie oceanu praktycznie nic nie widać, a ciśnienie jest olbrzymie, co utrudnia jego odkrywanie. Nie trzeba jednak schodzić na samo dno, by zobaczyć dziwnie wyglądające zwierzęta

Australia. Wędkarz wyłowił rybę, którą uznał za najbrzydszą, jaką widział

Trapman Bermagui, czyli Jason Moyce to profesjonalny wędkarz. W poniedziałek wrzucił na Facebooka zdjęcie wyjątkowo niewyględnej ryby, którą złowił w pobliżu południowo-wschodniego wybrzeża Australii. Jej łuski wyglądają jakby były mocno poparzone, ma ostre zęby osadzone na czarnych dziąsłach i wyłupiaste oczy.

Moyce podejrzewał, że to blobfish. Ten gatunek nie ma jednak zębów. Profesor James Maclaine potwierdził Newsweekowi, że z pewnością nie jest to blobfish. 

Moim zdaniem to żabnica z rodziny Lophiidae. Postawiłbym na to pieniądze, ponieważ widzę przynętę pomiędzy jej oczami, która służy do chwytania jej ofiar. Wygląda na to, że jest to Lophiodes mutilus

powiedział Maclaine, który jest ichtiologiem w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.

Ryba, która sama korzysta z "wędki" i przynęty, by złapać ofiarę. Żabnica chowa się w wodorostach, zza których wystaje wijący się wyrostek na końcu wyrastającej z głowy wędki. Gdy ofiara podpływa w pobliże, żabnica wsysa ją do paszczy.

Moyce nie poinformował, co zrobił z okazem. Ten gatunek jest jednak jadalny i jest przysmakiem w kuchni azjatyckiej i nie tylko. Jada się ją również w Europie.  

Zobacz wideo Mięso z in vitro? Pierwszy raz zjedzono je w 2013 roku [Next Station]

Najbrzydsza ryba świata jednak nie taka brzydka?

Żabnice to ryby głębinowe. Jason Moyce przekazał Newsweekowi, że to konkretne zwierzę złowił na głębokości 540 metrów. Najpewniej więc właśnie dlatego ryba wyglądała w ten sposób. Popularny blobfish jest tak rozlazły tylko wyciągnięty na powierzchnię, gdzie jest znacznie mniejsze ciśnienie. To samo mogło stać się z żabnicą, która pod wodą wciąż jest przerażająca, ale nie sprawia wrażenie poparzonej. 

Więcej o: