Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I i II stopnia przed burzami z gradem oraz II i III stopnia przed upałem. Najwyższy stopień alertów obowiązuje w województwach: podkarpackim, południowej części lubelskiego, południowo-wschodniej części świętokrzyskiego oraz we wschodniej i centralnej części małopolskiego. Alerty są ważne do godz. 20:00 w piątek 1 lipca.
Jak powiedział Polskiemu Radiu Kierowców rzecznik prasowy IMGW Grzegorz Walijewski, w kolejnych dniach termometry mogą wskazywać rekordową jak na czerwiec temperaturę, ale niewykluczone, że zmagać się z nią będzie tylko wschodnia część kraju.
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>
- Natomiast jutro [w czwartek 30 czerwca - red.] czeka nas pogodowy Armagedon - dodał Walijewski. Możemy się spodziewać ściany deszczu - nawet 50 l/mkw, a do tego wiatru o prędkości do 100 km/h. Ten front będzie się przemieszczał od województwa pomorskiego, przez centrum kraju, do Małopolski i Dolnego Śląska. W nocy ze środy na czwartek w zachodniej części Polski spodziewane są burze i deszcz.
Grzegorz Walijewski podkreślił, że fale upałów, których obecnie doświadczamy, są związane ze zmianami klimatu. Wyjaśnił, że za wysoką temperaturę odpowiada zwrotnikowe powietrze, które przywędrowało do nas z północnej Afryki. Przez zmiany klimatu dociera ono do Polski coraz częściej, co przekłada się na wysokie wartości na termometrach.
Synoptyk dodał, że zdaniem klimatologów w naszym kraju coraz częściej będą zdarzały się okresy z temperaturą powyżej 30-35 stopni, które będą trwały po pięć dni i dłużej. Zwrócił uwagę, że do 2040 sytuacja stanie się krytyczna. - Po 2040 - tutaj biją na alarm klimatolodzy - mówił rzecznik IMGW.
Walijewski dodał, że zwrotnikowe powietrze jest zazwyczaj wilgotne, przez co stanowi "paliwo dla burz". Jak wyjaśnił, wystarczy jeszcze jądro kondensacji w postaci pyłków roślin i innych drobinek, które są w powietrzu, by powstały chmury deszczowe typu cumulonimbus. W ciągu zaledwie 20-30 minut potrafi wypiętrzyć się chmura nawet na 10-15 km - mówimy wówczas o superkomórce.
***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>