Okrucieństwo ferm ujawnione w międzynarodowym śledztwie. Chodzi o "produkty premium". Apel do ministra

Fundacja Compassion in World Farming Polska opublikowała wyniki śledztwa pokazującego ogromne cierpienie, którego doświadczają zwierzęta w klatkach. Fundacja wzywa polskiego ministra rolnictwa do pilnego wywarcia presji na UE, aby ta dotrzymała obietnicy zakazania hodowli klatkowej.

Zgromadzony materiał pochodzi z polskich ferm i jest częścią dużego europejskiego śledztwa, jakie fundacja przeprowadziła w tym roku w czterech krajach. Jest to dokumentacja z ferm, które zaopatrują w produkty "premium" typu szynka parmeńska czy bajońska, ale także pochodzą od zwykłych producentów wieprzowiny.

Śledztwo ujawniło m.in. lochy zamknięte w klatkach nie większych, niż ich własny rozmiar ciała, uniemożliwiających wszelki ruch inny niż wstawanie i leżenie czy zwierzęta zmuszone do leżenia we własnym moczu i odchodach. 

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Bożek: Zdecydowanie łatwiej jest nam walczyć o Puszczę Amazońską niż o drzewo, które niszczy sąsiad

W zeszłym roku Komisja Europejska publicznie zobowiązała się do wprowadzenia przepisów mających na celu zakończenie hodowli klatkowej w UE w ramach przeglądu wszystkich przepisów UE dotyczących dobrostanu zwierząt. Zobowiązanie to zostało podjęte w odpowiedzi na europejską inicjatywę obywatelską "Koniec Epoki Klatkowej - End the Cage Age", prowadzoną przez organizację Compassion, która zebrała 1,4 miliona zweryfikowanych podpisów obywateli z całej UE (w Polsce była to trzecia najchętniej podpisywana inicjatywa europejska od roku 2012).

- Nasze nowe śledztwo ujawnia ponurą rzeczywistość życia w klatkach dla setek tysięcy polskich loch - nie mogą się poruszać, pielęgnować swoich młodych ani wyrażać naturalnych zachowań, a do tego są tak sfrustrowane, że uciekają się do nienormalnych zachowań, takich jak gryzienie prętów. Naprawdę nie możemy dłużej tolerować przedłużającego się cierpienia zwierząt, nadszedł czas, żeby UE dotrzymała obietnicy bezzwłocznego zakończenia epoki klatkowej. Dlatego nakłaniamy polskiego ministra rolnictwa do zrobienia wszystkiego, co w jego mocy, aby poprzeć unijny zakaz hodowli klatkowej i jego wprowadzenie tak szybko, jak to możliwe - mówi Małgorzata Szadkowska, prezeska Compassion Polska i członkini założycielskiego komitetu ww. europejskiej inicjatywy obywatelskiej.

Dodatkowo raport Instytutu Europejskiej Polityki Ochrony Środowiska (IEEP) "Finansowanie przejścia na chów bezklatkowy w Europie", opublikowany w marcu br. wykazał, że można zapewnić zarówno unijne, jak i krajowe mechanizmy finansowe dla rolników, gdy UE wprowadzi zakaz stosowania klatek.

Petycję oraz wszystkie raporty można znaleźć na stronie organizacji Compassion www.KoniecEpokiKlatkowej.pl

***

Compassion Polska jest częścią międzynarodowej organizacji Compassion in World Farming International, której misją jest zakończenie przemysłowego chowu zwierząt. Compassion Polska działa na rzecz systemu produkcji żywności, który będzie dbał o dobro zwierząt, szanował środowisko i zdrowie ludzi, a także będzie uczciwie oznakowany. Organizacja walczy o zmiany prawne, prowadzi śledztwa w Polsce i publikuje ich wyniki, pokazując, jak traktowane są zwierzęta hodowlane.

Więcej o: