-
Next
-
Srodowisko
- Turbiny mogą być wiatrem w plecy polskiej energetyki. Najpierw jednak trzeba znieść zasadę 10H
Turbiny mogą być wiatrem w plecy polskiej energetyki. Najpierw jednak trzeba znieść zasadę 10H
Turbiny wiatrowe to jeden z kluczowych elementów transformacji energetycznej. Bez prądu produkowanego z wiatru odejście od paliw kopalnych może być trudne. OZE należy jednak wprowadzać z głową. Jak wiatraki wpływają na środowisko? Na co należy zwrócić uwagę? Tego dowiecie się w kolejnym odcinku "Next Station".
Energia z wiatru jest znana od stuleci. Wiatraków używano przecież w młynach. Niektóre z nich, na przykład tzw. koźlaki, można było nawet ustawiać w kierunku wiatru. Dziś technologia poszła do przodu i budujemy całe elektrownie wiatrowe.
Turbiny to kluczowy element transformacji energetycznej obok paneli fotowoltaicznych. W Polsce jednak przez ostatnie lata budowaliśmy ich bardzo mało przez zasadę 10H. Czym ona jest? Jaki wpływ na życie i środowisko wokół siebie mają turbiny wiatrowe? Ile ptaków przez nie ginie i czy to dużo? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w 12. odcinku "Next Station". Znajdziecie nas również na TikToku i YouTube, na kanałach Gazety.pl.
Zobacz wideo
Turbiny mogą być wiatrem w plecy polskiej energetyki. Najpierw jednak trzeba znieść zasadę 10H
Produkcja: Nina Cieślińska;
Montaż: Maciej Król;
Kamera: Patryk Larwiński.
Źródła:
- https://www.statista.com/statistics/1302053/global-wind-energy-share-electricity-mix/
- https://next.gazeta.pl/next/7,172392,25565452,dania-daje-przyklad-i-bije-rekord-prawie-polowe-energii-pozyskala.html
- https://ourworldindata.org/grapher/share-electricity-wind?tab=table&time=latest
- https://next.gazeta.pl/next/7,172392,28345682,szansa-dla-elektrowni-wiatrowych-zyska-trwaja-zaawansowane.html
- https://next.gazeta.pl/next/7,151003,28020767,wiatr-wieje-na-slonce-i-niemcy-jak-wypelnic-luke.html
- https://www.wbur.org/news/2022/06/27/orsted-eversource-wright-whale-conservation-rules-agreement
- https://abcbirds.org/wp-content/uploads/2020/03/Bird-Smart-Wind-Energy-Fact-Sheet.pdf
- https://abcbirds.org/blog21/wind-turbines-are-threat-to-birds/
- https://www.theaustralian.com.au/business/business-spectator/the-junk-science-of-wind-turbine-syndrome/news-story/bc83f0bd362b8e36c82e99fd60de9152
- https://zasoby1.open.agh.edu.pl/dydaktyka/inzynieria_srodowiska/c_odnaw_zrodla_en/files/zalety_wady.htm
- https://www.energymonitor.ai/tech/renewables/weekly-data-how-many-birds-are-really-killed-by-wind-turbines
- https://next.gazeta.pl/next/7,172392,28345682,szansa-dla-elektrowni-wiatrowych-zyska-trwaja-zaawansowane.html
- https://next.gazeta.pl/next/7,151003,28226657,autostrada-energetyczna-polnoc-poludnie-polski-za-10-lat-produkcja.html
- https://www.luvside.de/en/vawt-disadvantages/
- https://next.gazeta.pl/next/7,172392,27034359,turbiny-trzeba-ustawic-do-pionu-energia-wiatrowa-w-innym-wypadku.html