Upały i pożary na południu Europy. W Portugalii w ciągu tygodnia zmarło ponad 600 osób

Mieszkańcom południa Europy we znaki dają się upały, powodujące dodatkowo pożary. Tysiące ludzi zostało już ewakuowanych. Służby donoszą także o przypadkach zgonów, w większości osób starszych, dla których wysoka temperatura jest szczególnie niebezpieczna.

W Hiszpanii krajowa agencja meteorologiczna AEMET wydała ostrzeżenia o wysokich temperaturach, z prognozami dochodzącymi do 42 stopni Celsjusza w Aragonii, Nawarze i La Rioja na północy. Upał i górzysty teren utrudniają strażakom walkę z pojawiającymi się pożarami, dlatego w akcjach gaśniczych biorą udział helikoptery.

W nocy pożary szalały także między innymi w popularnym wśród turystów regionie Malagi na południu kraju.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Z kolei portugalskie ministerstwo zdrowia podało, że w ciągu ostatnich siedmiu dni z powodu fali upałów zmarło 659 osób, w większości w podeszłym wieku. Mówi się, że szczyt zgonów miał miejsce w czwartek, kiedy temperatury przekroczyły 40 stopni Celsjusza w kilku regionach, a nawet 47 stopni na stacji meteorologicznej w dystrykcie Vizeu w centrum kraju.

Według władz w Portugalii, gdzie temperatury spadały w weekend, w niedzielę wystąpiły tylko dwa pożary lasów, oba na północy.

Zobacz wideo "Obserwujemy przesunięcie stref klimatycznych". W Polsce będzie ciepło jak we Włoszech? (maj 2021 r.)

Fala upałów i pożarów na południu Europy

Grecka straż pożarna poinformowała, że w ciągu ostatnich 24 godzin wybuchło 71 pożarów. Ponad 50 strażaków walczy od piątku z płonącym lasem i polami uprawnymi w Rethymno na Krecie. Płomienie były podsycane przez silny wiat. Pożar został częściowo powstrzymany. W niedzielę temperatura w Grecji przekracza 30 stopni Celsjusza.

Władze na południu Francji także poinformowały, że nadal walczą z pożarami, które zmusiły tysiące ludzi do opuszczenia domów.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: