Upał, pożary i susza w Europie. W Portugalii znaleziono ciała osób, które nie zdążyły się ewakuować

Upały opanowały Europę, powodując susze i liczne pożary. Wysokie temperatury zaczynają opanowywać nawet północ kontynentu, a w Hiszpanii zanotowano rekordową liczbę ofiar, które zmarły w wyniku gorąca. W Portugalii natomiast w zwęglonym samochodzie znaleziono ciała dwóch osób, które nie zdążyły się ewakuować.

Wysokie temperatury sieją coraz większe spustoszenie w wielu krajach Europy. Jednym z największych zagrożeń są obecnie pożary, które trudno opanować, a także wysychające zbiorniki wodne czy utrudnienia w transporcie. Rekordowe upały stają się coraz większym zagrożeniem.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wysokie temperatury w Europie. Dwie osoby znaleziono w spalonym samochodzie

W Portugalii w północnej części gminy Murça we wsi Penabeice w zwęglonym samochodzie znaleziono ciała dwóch starszych osób. Okazało się, że małżonkowie uciekali przed pożarem, gdy doszło do wypadku samochodowego.

- Znaleźliśmy samochód całkowicie zwęglony, który spadł ze zbocza. Para zginęła w samochodzie. To całkowicie dramatyczna sytuacja - przekazał Mário Artur Lopes, burmistrz Murçy cytowany przez portal postal.pt.

Kilka dni wcześniej w Portugalii doszło do tragicznej śmierci pilota. Mężczyzna kierował samolotem, który zrzucał wodę, aby ugasić pożar w północnej gminie Torre de Moncorvo. Maszyna się rozbiła, a pilot zginął na miejscu - przekazuje BBC. Od wtorku temperatury wzrosły w Portugalii do 47 st. C.

Zobacz wideo Ze słońcem nie ma żartów. Jak radzić sobie z upałami?

Wysokie temperatury w Europie. Pożary, susze i problemy z transportem

Niebezpiecznie wysokie temperatury opanowały również Wielką Brytanię, Hiszpanię, Włochy czy Francję. W Hiszpanii wstrzymano ruch pociągów, ponieważ w pobliżu torów doszło do pożaru. Według danych z hiszpańskiego instytutu zdrowia publicznego im. Carlosa III, w wyniku upałów między ostatnią niedzielą a piątkiem zginęło 360 osób - przekazuje "The Guardian".

We Francji ewakuowano blisko 1000 zwierząt, które znajdowały się w ogrodzie zoologicznym. 30 tys. osób przetransportowano z zagrożonych pożarem terenów do specjalnych schronisk. Strażacy w nadmorskim mieście Arcachon w południowo-zachodnim regionie Gironde we Francji gasili dwa pożary lasów, które zniszczyły w tym tygodniu ponad 10 000 hektarów.

W Wielkiej Brytanii nie odnotowano jeszcze tak wysokich temperatur jak te, które obecnie panują w kraju. W poniedziałek termometry wskazały tam 38,1  st. C. Jest to najwyższa do tej pory temperatura odnotowana w tym miejscu. Według synoptyków mogą one jeszcze wzrosnąć i osiągnąć pułap 40 st. C. Do tej pory z powodu wysokich temperatur zanotowano uszkodzenie pasa startowego na lotnisku Luton.

We Włoszech rząd ogłosił stan wyjątkowy w wyschniętej dolinie Padu, ponieważ najdłuższa rzeka kraju to w niektórych miejscach tylko niewielki strumyk - podaje BBC.

Więcej o: