Hongkong. Nie żyje najstarsza panda wielka na świecie. An An miał 35 lat, czyli 105 w latach ludzkich

"Z głębokim smutkiem informujemy o śmierci An Ana - najstarszego na świecie samca pandy wielkiej pod opieką człowieka. Żył pełnią życia, które zakończył w wieku 35 lat - co odpowiada 105 ludzkim latom" - poinformował Ocean Park w Hongkongu.

Władze hongkońskiego zoo wyjaśniają, że stan zdrowia An Ana stopniowo się pogarszał. W ostatnich tygodniach panda nie była w stanie przyjmować stałego pokarmu - utrzymywano ją przy życiu dzięki wodzie i napojom elektrolitowym. Zauważalnie spadła też aktywność fizyczna zwierzęcia.

Hongkong. Najstarsza panda na świecie nie żyje. Władze zoo zdecydowały o eutanazji

"Dotarliśmy do granicznego punktu, w którym jedyną humanitarną możliwością była eutanazja" - podkreśla Ocean Park w komunikacie. "Tę trudną decyzję podjęliśmy po konsultacjach z weterynarzami i Chińskim Centrum Ochrony i Badań nad Pandą Wielką" - dodają. An An został uśpiony w czwartek rano czasu lokalnego.

 
Zobacz wideo Najsłodszy niedźwiadek świata? Nie da się w nim nie zakochać!

Ocean Park: "An An, będziemy tęsknić"

Ocean Park wystawił księgę kondolencyjną, w której goście zoo mogą pożegnać pandę. - An An dał nam wiele miłych wspomnień, od których aż robi się cieplej na sercu. Będziemy tęsknić za jego sprytem i psotami - powiedział w rozmowie z BBC Paolo Pong, prezes Ocean Park Corporation.

Więcej wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

An An urodził się na wolności w prowincji Syczuan w 1986 r. Do Ocean Parku trafił w 1999 r. wraz z samicą Jia Jia. Jego "koleżanka" umarła w 2016 r., dożywając 38 lat - była najstarszą samicą pandy wielkiej w niewoli. W hongkońskim zoo pozostały jeszcze dwie pandy wielkie - Ying Ying i Le Le.

Średnia długość życia pand wielkich, zwanych też niedźwiedziami bambusowymi, wynosi mniej niż 20 lat na wolności, ale w niewoli mogą żyć o wiele dłużej.

 

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: