Upały wpłynęły na wysoki wskaźnik ozonu w Europie. Ostrzeżenie także dla Opola. Jakie objawy wywołuje?

Naukowcy wskazują na kolejny, negatywny skutek upału. Jak się okazuje, w ciągu najbliższych kilku dni poziom zanieczyszczenia ozonem może wzrosnąć do bardzo wysokiego nie tylko w południowej, ale też w północno-zachodniej Europie. Wysokie wskaźniki zanieczyszczenia powierzchniowego ozonem stwierdzono ostatnio nad półwyspem Iberyjskim i na północy Włoch.

Jedno z ostrzeżeń wydali naukowcy z Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS). Eksperci tej jednostki ostrzegają przed bardzo wysokim poziomem zanieczyszczenia ozonem, które w ciągu najbliższych kilku dni może pojawić się w północno-zachodniej Europie. Sytuacja ta związana jest z upałami, które najbardziej dotknęły południe i zachód naszego kontynentu.

Zobacz wideo Gazeta.pl na Spitsbergenie. Jak zmiany klimatu widać w Arktyce?

Wysoki wskaźnik ozonu w Europie - co oznacza?

Zanieczyszczenie powierzchniowe ozonem odnotowane zostało już nad półwyspem Iberyjskim i części północnych Włoch. "W połowie lipca dzienne maksymalne wartości ozonu na powierzchni ziemi osiągnęły niezdrowy poziom w Portugalii, Hiszpanii i we Włoszech. Wartości te osiągają swój szczyt w środku dnia, a w wymienionych państwach, w niektórych lokalizacjach przekroczyły 200 μg/m3" - czytamy w komunikacie CAMS.

Ozon na powierzchni ziemi to główny składnik zanieczyszczenia powietrza, którego występowanie może wpływać na zdrowie, rolnictwo i całe ekosystemy. Ozon, który występuje w stratosferze i tworzy warstwę ozonową, chroni życie na Ziemi przed promieniowaniem UV. Gaz ten, jeśli znajdzie się na niższych wysokościach atmosfery, pełni inne role - staje się wówczas gazem cieplarnianym (zwiększa średnią temperaturę) i jednym z głównych elementów smogu. 

Więcej o skutkach kryzysu klimatycznego i rozwiązaniach, jakie mamy w walce z nim, przeczytasz w serwisie Zielona.Gazeta.pl.

Susza w Polsce. W 287 gminach obowiązuje zakaz użycia wody - gdzie dokładnie? [MAPA] Susza. W 287 gminach obowiązuje apel o ograniczenie zużycia wody [MAPA]

Wysoki wskaźnik ozonu w powietrzu - jak się objawia u człowieka?

Co wysoki wskaźnik ozonu znaczy dla człowieka? - Potencjalny wpływ bardzo wysokiego zanieczyszczenia ozonem na zdrowie ludzi może być znaczny zarówno w przypadku chorób układu oddechowego, jak i sercowo-naczyniowego. Wyższe wartości mogą prowadzić do objawów takich jak ból gardła, kaszel, ból głowy i zwiększone ryzyko ataków astmy. Organizacja Clean Air Alliance szacuje, że zanieczyszczenie ozonem powoduje około miliona dodatkowych zgonów rocznie. Dlatego tak ważne jest, abyśmy monitorowali poziom ozonu na powierzchni ziemi - powiedział senior scientist z CAMS Mark Parrington.

Jak podaje PAP, w czwartek na terenie województwa opolskiego istniało ryzyko przekroczenia drugiego poziomu informowania o obecności ozonu w powietrzu. Na zagrożonym terenie mieszka 350 tysięcy osób. Władze Opola ostrzegły, że wysokie stężenie ozonu w powietrzu jest zagrożeniem dla osób cierpiących na przewlekłe choroby układu oddechowego, ale też dla osób starszych i kobiet w ciąży. Przy wysokim stężeniu ozonu zwiększa się też podatność na infekcje. W takiej sytuacji należy ograniczyć aktywność fizyczną na zewnątrz, a osoby z grup wrażliwych powinny unikać przebywania na wolnym powietrzu.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Fala upałów i pożary w Hiszpanii Na południu Europy upał mogły doprowadzić do setek nadmiarowych zgonów

Fala upałów doprowadziła do pożarów. Emisja dwutlenku węgla w Hiszpanii w niemal dwa miesiące wyższa niż sumy z 18 lat

Fala upałów, poza zwiększeniem zanieczyszczenia ozonem, doprowadziła też do wystąpienia stanów alarmowych, które dotyczą głównie w Portugalii, Hiszpanii i Francji. 

"Prognozy zagrożenia pożarowego ECMWF, dostępne za pośrednictwem Copernicus Emergency Management Service, ostrzegają, że duża część Europy Zachodniej znajduje się w 'skrajnym niebezpieczeństwie pożarowym'. Niektóre obszary znajdują się w 'ekstremalnym zagrożeniu pożarowym'. (...) Całkowite szacowane emisje dwutlenku węgla z pożarów lasów w Hiszpanii w okresie od 1 czerwca do 17 lipca już teraz są wyższe niż sumy z czerwca-lipca w latach 2003-2021 w zestawie danych CAMS GFAS" - czytamy w komunikacie CEMS.

Więcej o: