"Fotowoltaika znów wykręciła rekord!" - elektrownie słoneczne w Polsce pobiły wynik z maja

6618 MWh - tyle energii wyprodukowały elektrownie słoneczne w Polsce w poniedziałek 25 lipca. Ustanowiono tym samym nowy rekord produkcji energii ze źródeł fotowoltaicznych.

"Fotowoltaika znów wykręciła rekord! Między g. 12 a 13 elektrownie słoneczne wyprodukowały 6618 MWh, przebijając rekord z 18 maja (6581)" - poinformował w poniedziałek na Twitterze Marek Józefiak, rzecznik Greenpeace Polska.  

Rekord elektrowni słonecznych. "To zasługa prosumentów"

Rzecznik Greenpeace Polska przy okazji rekordowego wyniku nie omieszkał również zaznaczyć, kto najbardziej według niego przyczynił się do sukcesu, a kto wręcz przeciwnie. "To głównie zasługa ponad miliona prosumentów (gospodarstwa domowe - red.). Nadzorowane przez Jacka Sasina spółki energetyczne przespały w ostatnich latach boom na fotowoltaikę" - napisał. 

W ciągu ostatnich trzech lat Polacy zaczęli masowo instalować panele słoneczne. Moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce wzrosła z 612 MW w 2019 roku do 5626 MW w lipcu 2021 roku. Gwałtowny wzrost mocy zbiegł się z dotacjami w ramach programu Mój Prąd 4.0. 

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Rozwój prosumenckich instalacji wywindował Polskę na europejskiego lidera pod względem zatrudnienia w sektorze energetyki słonecznej w ubiegłym roku. Z raportu "EU Solar Jobs Report 2021", który w listopadzie 2021 r. opublikowało stowarzyszenie SolarPower Europe, wynika, że na koniec 2020 r. branża dawała pracę dla ponad 91 tys. osób. 

Rekordowe wyniki mają też jednak swoje minusy. W związku z gwałtownym wzrostem produkcji energii przez indywidualną fotowoltaikę pojawiły się problemy z sieciami dystrybucji - są przeciążone i wyłączają systemy. A to oznacza konieczność ich modernizacji. Jak poinformował prezes URE, koszty operacji wyniosą do 2030 roku 100 mld zł. 

Fotowoltaika - ekologiczna energia 

Panele fotowoltaiczne można zamontować praktycznie wszędzie. Rząd dofinansowuje takie instalacje w programie "Mój prąd". Masowe wprowadzanie paneli słonecznych to jedna z dróg, dzięki której temperatura Ziemi nie podniesie się o apokaliptyczne 3 st. Celsjusza i być może utrzymamy cel 1,5 stopnia. Jest to ekologiczna alternatywa dla innych źródeł energii takich jak np. węgiel

Dawid Czopek, zarządzający w Polaris FIZ w rozmowie z Gazeta.pl zasugerował nawet, że rządowy dodatek węglowy mógłby zostać zastąpiony kolejnym programem ułatwiającym montaż paneli słonecznych. Zastępując działanie doraźne, działaniem przyszłościowym. - Ciekawsza byłaby pomoc skupiona na modernizacji naszych domostw, w kierunku odnawialnych źródeł energii np. paneli słonecznych czy pomp ciepła. Uważam, że my dużo mamy do zrobienia z modernizacją energetyki domowej, szeroko rozumianej. Pomoc powinna być nawet większa, ale skierowana w tym kierunku - mówi. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Zobacz wideo Ciemna strona fotowoltaiki [NextStation]
Więcej o: