Skażenie Odry. Wody Polskie: Sytuacja w dwóch województwach opanowana. Trwa wyławianie ryb w Lubuskiem

Sytuacja na odcinkach Odry na obszarze województw opolskiego i dolnośląskiego jest "całkowicie opanowana i stabilna" - informują w czwartkowym komunikacie Wody Polskie. Jednocześnie najtrudniejsza sytuacja jest w woj. lubuskim, gdzie, jak potwierdza obecny na miejscu reporter Gazeta.pl Dominik Szczepański, martwych ryb wciąż przybywa.

Służby wyjaśniają przyczyny śmierci tysięcy ryb, które od lipca znajdowane są w Odrze. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przekazał w środowym komunikacie, że badane są próbki wody z Odry w województwie śląskim, opolskim, dolnośląskim, lubuskim i zachodniopomorskim.

"Zachodzi podejrzenie, że do wody przedostała się substancja o właściwościach silnie utleniających, w wyniku której mogło dojść do zachodzących w wodzie reakcji, które uwalniają tlen" - wskazywał GIOŚ.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Jak podały w czwartek Wody Polskie, "sytuacja na odcinkach Odry na obszarze województw opolskiego i dolnośląskiego, administrowanych przez Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu jest całkowicie opanowana i stabilna".

"Od kilku dni nie występują żadne nowe skupiska śniętych lub martwych ryb, ani w rejonie Wrocławia, ani w rejonie Oławy, gdzie po raz pierwszy zaobserwowano problem pod koniec lipca. To właśnie w rejonie tej ostatniej miejscowości nasi pracownicy wspólnie z PZW wyłowili łącznie ponad 5 ton ryb, które trafiły do utylizacji. Aktualnie na terenie województwa lubuskiego trwa usuwanie ryb z rzeki Odry przez PZW, przy wsparciu pracowników Wód Polskich" - czytamy w komunikacie.

W woj. lubuskim jest w czwartek reporter Gazeta.pl Dominik Szczepański, który na bieżąco śledzi sytuację.

Zobacz wideo Katastrofa ekologiczna na Odrze. "Tylko wczoraj wyłowiono tu ok. 2 ton martwych ryb"

Skażenie Odry. Woj. lubuskie z najtrudniejszą sytuacją

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wskazuje, że "najtrudniejsza sytuacja jest obecnie obserwowana w Słubicach w województwie lubuskim".

"Pracownicy terenowi i techniczni Wód Polskich Zarządu Zlewni w Zielonej Górze od godzin porannych biorą udział w wyławianiu martwych i śniętych sztuk na Odrze w tej miejscowości. Podobne działania są obecnie prowadzone w Cigacicach i Krośnie Odrzańskim, gdzie wspólnie z PZW odłowiono w ostatnich 2 dniach około 4 ton ryb, które przekazano do utylizacji" - dodano.

Wody Polskie wskazują, że "sytuacja bardzo powoli się stabilizuje i wraca do normy, ponieważ nie ma kolejnych sygnałów o nowych ogniskach występowania zjawiska masowego śnięcia ryb na innych niż wcześniej odnotowanych lokalizacjach Odrzańskiej Drogi Wodnej".

Służby apelują do mieszkańców miejscowości położonych nad Odrą o niewchodzenie do wody i niekąpanie się w niej. "Nie zaleca się również łowienia ryb w Odrze oraz przygotowywania z nich posiłków" - podkreślono.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: