GIOŚ zaprzecza doniesieniom z Niemiec. "Badania nie potwierdziły obecności rtęci"

Odra nie jest zanieczyszczona przez rtęć - takie informacje przekazał w piątek Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Przeprowadzone przez nich badania wody z rzeki w dotkniętych skażeniem regionach nie wykazały obecności tego pierwiastka. Wcześniej informacje o zatruciu Odry rtęcią przekazały niemieckie media.

Setki śniętych ryb, martwe bobry, szkody dla ekosystemu trudne do oszacowania - to obraz katastrofy ekologicznej na Odrze. Według informacji niemieckiej telewizji RBB w próbkach wody z Odry wykryto rtęć. Odczytana wartość jej stężenia była tak wysoka, że test trzeba powtórzyć. Jednocześnie stacja zaznacza, że nie jest jeszcze pewne, czy to właśnie rtęć przyczyniła się do zgonów ryb, które od wielu dni można obserwować w Odrze. GIOŚ zaprzecza tym doniesieniom.  

Zobacz wideo Katastrofa ekologiczna na Odrze. "Tylko wczoraj wyłowiono tu ok. 2 ton martwych ryb"

Zanieczyszczona Odra. Badania GIOŚ nie wykryły rtęci

"Wyniki badań próbek wody z Odry na terenie województw: dolnośląskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego nie potwierdziły obecności rtęci" - poinformował rzecznik Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Maciej Karczyński. 

Informacje o wysokim stężeniu rtęci w Odrze podały niektóre niemieckie media. Dlatego już wczoraj GIOŚ, za pośrednictwem ministerstwa, zwrócił się do strony niemieckiej o oficjalne informacje na temat odkrycia rtęci w próbkach wody z Odry. "Tak, aby wykluczyć lub potwierdzić tę informację z przestrzeni medialnej" - wyjaśnił Maciej Karczyński.  

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Zanieczyszczona Odra. Niemcy wszczynają śledztwo

Dotychczas ze strony niemieckiej o zanieczyszczeniu Odry rtęcią (oprócz mediów) informowało Ministerstwo Środowiska Brandenburgii. Problem zanieczyszczenia prawdopodobnie coraz dotkliwiej będzie obejmował również niemiecką część Odry. Pierwsze wyniki analizy wykazały, że fala substancji organicznych przeszła kilka dni temu przez Frankfurt nad Odrą i od tego czasu kontynuuje swój bieg w dół rzeki, obecnie do Schwedt. 

W Niemczech mnożą się również zarzuty przeciwko Polsce w sprawie zatrucia rzeki toksynami. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Krajowy Urząd Kryminalny w Brandenburgii. Tamtejszy minister środowiska Axel Vogel w rozmowie ze stacją RBB skrytykował władze w Polsce. "Jesteśmy wprawdzie w kontakcie z polską stroną, ale nie zostaliśmy oficjalnie poinformowani o wydarzeniach w Opolu, które najwyraźniej miały miejsce 27 lub 28 lipca" - powiedział.

Więcej o: