Rtęć w wodzie z Odry. Minister Vogel przecina spekulacje: Rtęć była, ale nie ona spowodowała śmierć ryb

Minister rolnictwa, klimatu i środowiska Brandenburgii potwierdził w poniedziałek, że przekazał marszałkini województwa lubuskiego informację o wysokim stężeniu rtęci wykazanym po przebadaniu próbki wody z Odry. Axel Vogel podkreślił jednak, że rtęć "na pewno nie była przyczyną śnięcia ryb w tak krótkim czasie".

Informacje na temat rtęci w wodzie z Odry w piątek przekazała Elżbieta Polak. Marszałkini województwa lubuskiego rozmawiała z przedstawicielami niemieckich władz, w tym z ministrem Voglem. Ten w poniedziałek wrócił do tematu rozmowy i jak podkreślił, "raz na zawsze wyjaśnia" temat rtęci.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo
Mieliśmy sytuację w odniesieniu do rtęci, gdzie pierwsza próbka, która została przeanalizowana w laboratorium, wskazała wynik ponad skalę [...] I oczywiście nie mogliśmy z tego odczytać, jak wysoka jest zawartość rtęci. Oznaczało to, że trzeba było przeprowadzić dalsze dochodzenie. Rozmawiałem też o tym z marszałek województwa lubuskiego, panią Elżbietą Polak i poinformowałem ją o tym. Ale powiedziałem też bardzo wyraźnie, że może to być wartość odstająca, może to być anomalia, może to być wydarzenie lokalne, z którego nie możemy jeszcze wnioskować ogólnie

- tłumaczył w poniedziałek Vogel, cytowany przez "Rzeczpospolitą". Minister z Brandenburgii uzupełnił, że należy teraz pobrać i zbadać próbki kontrolne. Pierwszy wynik nie może być podstawą do wyciągania wniosków dla całej Odry.

Axel Vogel: Możemy wykluczyć, że ryby zdechły od rtęci

Vogel podkreślił, że jest zbyt wcześnie, by podać powód katastrofy ekologicznej na Odrze. Wyjaśnił, że wartości rtęci stwierdzone w próbkach wody z rzeki mieszczą się w "ekologicznym zakresie tolerancji".

Ale obecnie możemy wykluczyć, że ryby zdechły od rtęci, ponieważ rtęć kumuluje się powoli. [...] do tej pory nie wiemy, co tak naprawdę spowodowało śmierć ryb. To jest podnoszone, a strony niemiecka i polska współpracują teraz intensywniej niż w przeszłości

- powiedział i podziękował polskiej stronie za niedzielne rozmowy. Niemiecka strona zastrzegła, że obydwa kraje mają wspólne wyniki badań, "w szczególności bardzo wysokie stężenie soli, bardzo wysoką wartość PH między 8 a 9,2, która sama w sobie może mieć toksyczny wpływ". Nie wiadomo, jak powstały niebezpiecznie wysokie wartości.

Eksperci wykluczyli, że ryby wyginęły z powodu braku tlenu. - W Odrze jest bowiem nadmiar tlenu i to jest również powód, dla którego zakładamy, że musi istnieć substancja, która wywołała tę reakcję - powiedział Axel Vogel.

Na wtorek zapowiedziano spotkanie ekspertów pod patronatem Międzynarodowej Komisji Ochrony Odry, którzy spróbują zebrać i ocenić wszystkie dostępne dane.

-Rzeczywiście mamy problem z polityką informacyjną. [...] 28 lipca powinniśmy być oficjalnie poinformowani o śmierci ryb pod Wrocławiem. Tak się nie stało. Zamiast tego byliśmy zaskoczeni

- dodał minister.

Vogel oburzony błędnym tłumaczeniem informacji o rtęci w Odrze

W poniedziałek rano minister środowiska Brandenburgii, Axel Vogel odniósł się do błędnego tłumaczenia słów, które padły w czasie niedzielnej konferencji prasowej dotyczącej zanieczyszczenia wody w Odrze. "To jest oburzające! Zostałem poproszony przez tłumacza o rzekomy cytat, że woda w Odrze parzy ręce. Zareagowałem na to i wyjaśniłem wartości pH. Nie pytano mnie o poziomy rtęci" - napisał na Twitterze. 

O co chodzi? W niedzielę minister środowiska Brandenburgii Axel Vogel podczas konferencji prasowej w Szczecinie miał zaprzeczyć, jakoby podał stronie polskiej informacje o wysokim stężeniu rtęci w Odrze. - Taka wypowiedź nie jest mi znana. Poinformowaliśmy jedynie, że odczyn PH jest bardzo wysoki i nie możemy wyjaśnić dlaczego - powiedział.

Wówczas pojawiły się jednak sugestie, że tłumacz zadający ministrowi pytanie zrobił błąd, który wpłynął na interpretację późniejszych słów Vogela. W niedzielę opisaliśmy szeroko sprawę błędnego przetłumaczenia pytania. Dziennikarz zapytał niemieckiego ministra o rtęć w wodzie. Tłumacz sformułował pytanie w taki sposób, że słowo "rtęć" nie pada.

Do swojego wpisu Axel Vogel dołączył także fragmenty publikacji m.in. z polskich mediów publicznych. Ich autorzy - posiłkując się błędnie zinterpretowaną wypowiedzią Vogla -  sugerowali bowiem, że marszałkini województwa lubuskiego Elżbieta Polak skłamała na temat treści swojej wcześniejszej rozmowy z niemieckim ministrem. Chodziło o te słowa: 

To jednak prawda. Axel Vogel minister rolnictwa i środowiska landu Brandenburgia w bezpośredniej rozmowie ze mną potwierdził, że stężenie rtęci w Odrze było tak wysokie, że nie można było określić skali

- pisała w piątek Elżbieta Polak.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: