Unia Europejska reaguje na zatrucie Odry. Telefon z Brukseli do Anny Moskwy. "Nie będziemy tego tolerować"

- Właśnie rozmawiałem z ministerką Anną Moskwą o rybach ginących w Odrze. Dobrze, że władze dokładnie badają tego przyczyny. Wesprzemy ich prace - powiedział unijny komisarz do spraw środowiska Virginijus Sinkevicius. Z inicjatywą rozmowy miał wyjść właśnie Sinkevicius, gdyż chciał ustalić, jaka rolę w obecnej sytuacji mogłaby odegrać Komisja Europejska.

Tysiące śniętych ryb, martwe bobry, szkody dla ekosystemu trudne do oszacowania - to obraz katastrofy ekologicznej na Odrze. "Analizy po obu stronach granicy wykazują wysokie zasolenie" - wyjaśnia prawdopodobny czynnik zanieczyszczający rzekę ministerka środowiska Anna Moskwa. Wciąż nie wiadomo jednak, kto i czym zatruł rzekę. Jako że Odra na sporym odcinku jest rzeką graniczną, także niemieckie służby wyławiają martwe ryby.  

Zobacz wideo Katastrofa ekologiczna na Odrze. "Miejscowi żyją w strachu"

Unia Europejska reaguje na zatrutą Odrę

Zanieczyszczenie Odry jest więc problemem ogólnoeuropejskim. Zainteresował się nim komisarz UE do spraw środowiska Sinkevicius, który w poniedziałek rozmawiał z Anna Moskwą o możliwej roli Komisji Europejskiej w obliczu tej katastrofy. "Monitorujemy sytuację i nie będziemy tolerować żadnego rodzaju przestępstw przeciwko środowisku" - poinformował na Twitterze.  

Fakt przeprowadzenia takiej rozmowy odnotowała również polska ministerka. "Dziękuję Komisarzowi UE ds. Środowiska, Oceanów i Rybołówstwa za rozmowę. Przedstawiłam sytuację na Odrze, stan prac oraz poprosiłam o wskazanie podobnych sytuacji w Europie. W analizach wykorzystujemy również doświadczenia innych państw i zagraniczne laboratoria" - napisała na Twitterze Moskwa.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Polska będzie współpracować z Komisją Europejską

Obustronna chęć pomocy i deklaracja współpracy to dobry znak. Zwłaszcza że jeszcze w piątek Komisja Europejska miała mieć pretensje do Polski, że nie poinformowała od razu odpowiednich jednostek o skażeniu Odry - donosi RMF FM. Podobne pretensje zgłaszali Niemcy. Rzecznik Ministerstwa Środowiska Niemiec przyznał, że wymiana informacji pomiędzy Polską a Niemcami nie zadziałała. Podobne pretensje zgłaszał minister środowiska Brandenburgii Axel Vogel. 

Więcej o: