Najnowsze wyniki badań wody w Odrze. Naukowcy: Złote algi wytwarzają toksyny powodujące śmierć ryb

- W próbkach wody pobranych z Odry w ubiegłym tygodniu stwierdzono podwyższoną liczebność złotych alg - powiedziała w rozmowie z PAP prof. Agnieszka Napiórkowska-Krzebietke z Zakładu Ichtiologii, Hydrobiologii i Ekologii Wód Instytutu Rybactwa Śródlądowego. Wyjaśniła, że organizmy te produkują mieszaninę toksyn, które powodują śmierć ryb.

Ministerka klimatu Anna Moskwa przekazała w czwartek na Twitterze, że eksperci z Instytutu Rybactwa Śródlądowego wykryli w próbkach wody w Odrze tzw. złote algi. Podkreśliła, że "ich zakwit może spowodować pojawianie się toksyn zabijających ryby i małże. Nie są szkodliwe dla człowieka".

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Niemcy także szukają przyczyn katastrofy na Odrze"Bioreaktor" zatruł Odrę? Naukowcy o możliwych przyczynach katastrofy

Katastrofa w Odrze. Naukowcy: Złote algi to gatunek inwazyjny, wytwarzają toksyny powodujące śnięcie ryb

Później tego samego dnia naukowcy z Instytutu Rybactwa Śródlądowego skomentowali wyniki tych badań. Dyrektor IRŚ dr Grzegorz Dietrich wyjaśnił w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że złote algi to gatunek inwazyjny, który wytwarza tzw. ichtiotoksyny - toksyny odpowiadające za śmierć ryb.

W próbkach wody z Odry pobranych w ubiegłym tygodniu stwierdzono podwyższoną liczebność mikrookrganizmów określanych jako złote algi i były to ilości typowo zakwitowe

- powiedziała z kolei prof. Agnieszka Napiórkowska-Krzebietke z Zakładu Ichtiologii, Hydrobiologii i Ekologii Wód IRŚ. Dodała, że nie określono jeszcze, jaka jest zawartość toksyn w śniętych rybach.

- Jeżeli ich stężenie w wodzie było bardzo duże, to mogła zajść nawet natychmiastowa reakcja powodująca śnięcie. Czas takich badań typowo jest rzędu kilku dni - powiedziała.

Nie tylko Odra. 17 tys. problematycznych urządzeń do odprowadzania ściekówNie tylko Odra. 17 tys. problematycznych urządzeń do odprowadzania ścieków

Skażenie Odry. Niemieccy naukowcy mówili o zatruciu wody trującymi algami

Niemieccy naukowcy z Instytutu Ekologii Wód i Rybactwa Śródlądowego Leibniza w Berlinie już wcześniej sugerowali, że do masowej śmierci ryb i innych organizmów w Odrze mogły doprowadzić trujące algi. Na ich przypuszczenia powołuje się na swoich stronach internetowych portal informacyjny rbb24.

- To tłumaczyłoby wysoką zawartość tlenu pomimo wysokich temperatur  powiedział we wtorek wieczorem w rbb24 ekolog wody Christian Wolter z Instytutu Leibniza, który od 30 lat zajmuje się badaniami Odry. Zdaniem naukowców, dotąd nie wiadomo jednak, jakie czynniki zewnętrzne mogły wywołać zakwit alg.

Anna Moskwa - zdjęcie archiwalneNajnowsze wyniki badań wody w Odrze. Wskazały obecność złotych alg

Wolf von Tuempling, analityk wód z Centrum Badań nad Środowiskiem Helmholtza w Magdeburgu uważa, że teza o toksycznych algach jest prawdopodobna, ale może wyobrazić sobie inne przyczyny katastrofy. Badaczy nadal zastanawia przede wszystkim wysoka zawartość soli w wodzie. Pewną rolę w tym przypadku mogły odegrać nielegalne zrzuty szkodliwych dla środowiska substancji.

Portal rbb24 podkreśla jednak, że "ta teoria nie została (jeszcze) udowodniona".

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Sejmowa komisja w związku z katastrofą ekologiczną na Odrze. Anna Paluch zaczęła mówić o... Trzaskowskim
Więcej o: