Skażenie Odry. Roszczenia poznamy dopiero, gdy ustalony zostanie sprawca i rozmiar szkód

Nie wiadomo kto i jak zatruł Odrę. Dlatego nie wiadomo też, jakich kar się spodziewać. Wysokość ostatecznych roszczeń będzie bowiem zależała od wielu czynników. Winne temu przedsiębiorstwo może zostać pociągnięte do odpowiedzialności przez osoby, czy firmy, które w jakiś sposób ucierpiały na zatruciu rzeki - wyjaśniają prawnicy w rozmowie z "Rzeczpospolitą". A na Polskę mogą być też nałożone międzynarodowe kary.

Od kilku tygodni Polacy zastanawiają się kto i jak zatruł Odrę. Obecnie najbardziej prawdopodobną hipotezą wyjaśniającą przyczyny katastrofy ekologicznej w Odrze jest ta, dotycząca obecności w rzece złotych alg, które sprawiają, że woda stała się trująca dla zwierząt. Odpowiedzialny za ich pojawienie się jest jednak człowiek, ponieważ gdyby do rzeki nie spuszczano zasolonych wód, w których żyje złota alga, to ten glon by umarł. Policja wyznaczyła nawet nagrodę w wysokości miliona złotych za wskazanie osoby odpowiedzialnej za tę katastrofę ekologiczną lub podanie istotnych informacji pozwalających ustalić jej sprawców. 

Zobacz wideo Przepłynęliśmy Odrą ze Strażą Rybacką. "Ryby zdychały na rękach" Wybierz serwis

Zanieczyszczona Odra. Kto winny?

Mateusz Irmiński i Jacek Siński z kancelarii Sołtysiński Kawecki&Szlęzak wytłumaczyli w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że ponieważ nadal nie znamy ani przyczyny skażenia Odry, ani tym bardziej sprawcy, jakiekolwiek konsekwencje prawne, czy odszkodowanie przysługujące pokrzywdzonym jest jedynie hipotetyczne.  

- Jakie roszczenia i komu oraz przeciwko komu mogą przysługiwać, zależy od ustalenia poszkodowanego i charakteru szkody oraz sprawcy - tłumaczą prawnicy, cytowani przez "Rzeczpospolitą". 

Prawnicy wyjaśniają, że na podstawie tego co dotychczas wiemy, będzie można skorzystać z prawa cywilnego i orzecznictwa wśród narzędzi służących ochronie poszkodowanych na skutek szkód w środowisku, w tym w wodach. Sprawca może ponieść odpowiedzialność odszkodowawczą, lub prewencyjną, która prowadzi do zakazu działań szkodzących lub całkowitego zakazu działania.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Skażenie Odry. Jakie kary dla sprawcy?

- W ramach odpowiedzialności z tytułu immisji sprawca może odpowiedzieć także za zakażenie sąsiadującej z rzeką działki, czy poparzenie skóry. (…) Dochodzenie odpowiedzialności od sprawcy będzie jednak wymagało wykazania adekwatnego związku przyczynowego między zdarzeniem szkodzącym a szkodą - wyjaśniają prawnicy w rozmowie z "Rzeczpospolitą". 

Warto również przypomnieć, że prezydent Andrzej Duda podpisał w zeszłym tygodniu nowelizację ustawy przeciwdziałającej przestępczości środowiskowej. Ustawa zaostrza kary za wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku. W skrajnych przypadkach mogą one nawet wynieść 10 mln .

Zatruta Odra. Czy będą międzynarodowe kary dla Polski i odszkodowanie dla Niemiec?

Wcześniej m.in. Karol Ciężak z Towarzystwa na Rzecz Ziemi w rozmowie z "Wprost" mówił, że trzeba się liczyć z międzynarodowymi karami dla Polski i odszkodowaniem dla Niemiec.

- Spodziewam się, że - jeśli okaże się, że wina leży po stronie polskiej - Niemcy wystąpią o gigantyczne odszkodowanie. Doszło do zanieczyszczenia wspólnej rzeki na niewyobrażalną skalę. Koszt naprawy poniesiemy wszyscy, ponieważ instytucje będą wszczynać programy naprawcze z naszych pieniędzy. Ekosystem to nie jest kilka gatunków, ale cały układ. Jego naprawa, o ile w ogóle się to uda, potrwa wiele dekad i pochłonie miliony - tłumaczył. 

Więcej o: