Zanieczyszczenie Odry. GIOŚ o wynikach z Czech: "Zbieżne z polskimi". Nie wskazują przyczyny

Czescy badacze potwierdzili polskie wyniki badań zawartości rzeki Odry. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował, że badanie kontrolne miało potwierdzić, iż polskich laboratoriach nie doszło do pomyłki.

Dyrektorka Centralnego Laboratorium Badawczego Mirosława Zbroś powiedziała, że badanie porównawcze pokazało, iż polskie analizy przeprowadzono prawidłowo. 

Zobacz wideo Sejmowa komisja w związku z katastrofą ekologiczną na Odrze. Anna Paluch zaczęła mówić o... Trzaskowskim

Odra. GIOŚ o wynikach z czeskiego laboratorium: Porównywalne z polskimi

Jak mówiła dyrektorka laboratorium, próbki były pobierane przez polskich i czeskich badaczy. - Przekazaliśmy do badania próbki, które były badane w ramach normalnych rutynowych badań, czyli 29 próbek pobranych na całej długości Odry. Przekazane zostały na oznaczenie sodu, chlorków, siarczanów, czyli te oznaczenia, które systematycznie wykonujemy w tych badaniach - powiedziała. Jak dodała, "wyniki są porównywalne". - Różnica pomiędzy wynikami jest w dopuszczalnym zakresie niepewności danej metody badawcze - przekazała. - Tego typu badanie to bardziej określenie kompetencji laboratoriów czy potwierdzenie naszej wiarygodności - dodała. Podkreśliła, że badanie nie miało na celu określenia "wpływu na zanieczyszczenie rzeki".

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska czeka jeszcze na wyniki badań porównawczych z Anglii i Holandii. W odpowiedzi na pytanie o przyczynę padnięcia ryb w Odrze mają pomóc badania prowadzone przez służby weterynaryjne.

Rząd planuje wdrożyć program rewitalizacji Odry

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk zapowiedział wdrożenie programu rewitalizacji Odry. Rząd podjął decyzję o przygotowaniu specjalnej ustawy w tej sprawie.

Podczas konferencji prasowej wiceminister powiedział, że program rewitalizacji będzie dotyczył między innymi kwestii środowiskowych, czyli budowy oczyszczalni ścieków. Na Odrze i w obszarze jej zlewni mają być również realizowane inwestycje poprawiające stan wód. Specustawa obejmie także kwestie związane z odtworzeniem zasobów biomasy rybnej, czyli procesem zarybienia Odry.

Ustawa będzie miała na celu głównie usprawnienie procedur inwestycyjnych oraz zwiększenie stanu wody w Odrze.

Wiceminister Marek Gróbarczyk dodał, że masowe śnięcie ryb miało najprawdopodobniej związek z zakwitem złotych alg. Mogło to być spowodowane niekontrolowanym zrzutem nieznanych chemikaliów do Odry oraz niskim stanem wód rzeki.

Więcej o: