Święty Graal grzybiarzy. Gąska sosnowa po stu latach znów wyrosła w Polsce. Jest warta fortunę

Gąski sosnowe to grzyby cenione zwłaszcza w Azji. Przypisuje się im właściwości lecznicze. Po stu latach grzyby te znów wróciły do Polski i wygląda na to, że zagościły na dłużej. Ile wart jest grzybiarski Złoty Graal?

Gąski sosnowe w Polsce raz pierwszy znaleziono w 1921 roku. Przez sto lat ten ceniony gatunek grzybów był uznawany za wymarły. W tym roku polscy grzybiarze jednak znów znaleźli go w naszych lasach.

Zobacz wideo Congee grzybowe - oryginalne i pyszne. Zrób je w domu!

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Gąski sosnowe znowu w Polce. Drogocenne grzyby wróciły po 100 latach

Gąski sosnowe rosną we wschodniej i południowo-wschodniej Azji. Można je też spotkać w Europie, na wybrzeżach Kanady i Stanów Zjednoczonych. Grzyby pojawiają się niezwykle rzadko, dlatego ich ceny są bardzo wysokie.

W 2021 roku, po długiej przerwie, gąski po raz pierwszy znaleziono w Beskidach. Cena za kilogram gąsek to nawet 9 tys. złotych.

Gąski sosnowe w Polsce. Gdzie można znaleźć cenne grzyby?

W 2021 grzybiarką, która znalazła aż trzy stanowiska gąsek sosnowych była Beata Sosnowicz. Jej sensacyjne znalezisko pokazano na wystawie grzybów w Żarach. W tym roku gąski znowu pojawiły się w polskich lasach, czego dowodzą zdjęcia zbiorów, publikowane przez grzybiarzy w mediach społecznościowych.

Gąski nie da się sztucznie wychodować - dlatego jest tak ceniona. W Stanach Zjednoczonych kilogram grzybów kosztuje nawet 500 dolarów. W Japonii ceny grzybów to od 4 do 9 tys. złotych za kilogram. Tańsze są grzyby importowane - te kosztują 400 zł za kilogram.

Gąska sosnowa to przysmak kuchni japońskiej

Gąski mają wyrazisty, korzenny aromat, nieco przypominający cynamon. To, oraz właściwości lecznicze, przypisywane grzybom, sprawia, że są tak chętnie jedzone w Kraju Kwitnącej Wiśni. Według Japończyków potrawy z gąskami wzmacniają odporność, mają też działać przeciwnowotworowo. Dodaje się je do zup  i dań z ryżem.

*************************

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: